Jak wyczyścić materac, aby pozbyć się roztoczy?

Materac skrojony na miarę

Podstawą zdrowego snu jest odpowiedni materac, dobrany do naszych potrzeb i preferencji. Nie można jednak zapominać o higienie naszej powierzchni do spania. Jest to miejsce, w którym znajduje się najwięcej alergenów. Jak sobie z nimi radzić? Szczególnie gdy pośród naszych domowników znajduje się osoba uczulona np. na wszechobecne roztocza? Sprawdź, jak wyczyścić i przygotować materac tak, aby pozbyć się roztoczy.

Czym są roztocza i jak wpływają na nasz organizm? 

Roztocza to pasożyty pochodzące z rodziny pajęczaków. Są one tak małe, że ludzkie oko nie jest w stanie ich zobaczyć, jednak w każdym domu znajdują się ich miliony. Roztocza uwielbiają kurz i ciepło, żywią się ludzki naskórkiem. Dlatego najwięcej znajduje się ich w sypialni, a konkretnie w materacu. Nie są one groźne dla naszego zdrowia, jednak mogą powodować uciążliwe reakcje alergiczne, które obniżą jakość snu. Do najczęstszych objawów uczulenia na roztocza zalicza się: 

  • kaszel,
  • łzawienie oczu,
  • kichanie,
  • duszności,
  • swędzenie i drapanie w gardle, 
  • świszczący oddech,
  • ból głowy. 

 

Kołdra satynowa – jaką kupić w Częstochowie

Jak prawidłowo wyczyścić materac do spania? 

Aby zapobiec rozmnażaniu się roztoczy, konieczna jest odpowiednia higiena sypialni i materaca. Oprócz sprzątania, wietrzenia sypialni i prania pościeli, ważne jest także regularne czyszczenie materaca. Najistotniejszą kwestią jest odkurzanie. Roztocza żywią się ludzkim naskórkiem, a ich ilość na naszym materacu pozwala na stałe rozwijanie się nowych pasożytów. Dlatego materac należy odkurzać przynajmniej raz w tygodniu. Najlepiej wykorzystać do tego odkurzacz z filtrem HEPA. Jest to jeden z najskuteczniejszych filtrów wykorzystywanych w urządzeniach AGD. Skutecznie pomaga pozbyć się nawet bardzo małych zanieczyszczeń.

Kolejną ważną czynnością jest wietrzenie materaca. Roztocza się nie lubią światła słonecznego i wiatru, dlatego wystawienie naszej powierzchni do spania na zewnątrz pomoże nam w walce z pasożytami. Wietrzenie warto wykonywać raz na miesiąc. Dodatkowo kilka razy w miesiącu warto zdjąć pościel oraz pokrowiec i pozostawić materac na łóżku przez kilkadziesiąt minut. Pozwoli to na lepszą cyrkulację powietrza i odprowadzenie wilgoci. 

Poza odkurzaniem i wietrzeniem materaca ważne jest także czyszczenie go na mokro. Możemy wykorzystać do tego domowe preparaty, np. sodę kuchenną lub wodę z cytryną, ale także specjalne płyny antyalergiczne dostępne w sklepach. 

Jak zapobiegać pojawianiu się roztoczy? 

Wiesz jak czyścić materac, aby pozbywać się roztoczy, jednak możesz zrobić również coś, co w pewnym stopniu zapobiegnie ich powstawaniu. Otóż pomocne mogą okazać się specjalne materace, które posiadają właściwości antyalergiczne i przeciwgrzybiczne oraz zapewniają dobrą wentylację. Przykładem takiego produktu jest materac lateksowy Hilding Melody, pochodzący od renomowanego producenta Hilding Anders. Zapobiega on rozwijaniu się alergenów, dlatego doskonale sprawdzi się u osób uczulonych na roztocza. 

Wysokiej jakości materace antyalergiczne można znaleźć również w ofercie dystrybutora marki Hilding, czyli firmy SleepMed. Przykładem takiego produktu jest materac SleepMed Comfort Plus z wypełnieniem z termoelastycznej pianki.

Niezależnie od tego, jaki materac wybierzemy, pamiętajmy, aby dbać o jego czystość i regularne pozbywać się roztoczy. Dzięki temu uchronimy się przed nieprzyjemnymi objawami alergii i zapewnimy sobie zdrowy, spokojny sen. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *