Jak wygląda praca księgowego?

praca-ksiegowego Zgodzić się można, że księgowy należy do grupy najstarszych zawodów świata. Pojawił się, gdy w obrocie pojawiły się pieniądze. Czy to był kruszec, handel towarem, czy jakakolwiek jednostka monetarna nie miało żadnego znaczenia. Najzwyczajniej w świecie pojawiła się koniecznych rozliczeń i prowadzenia rachunków. Niewielu pamięta już, że kiedyś używało się do tego liczydła, kawałka papieru i czegoś do pisania. Te czasy minęły już bezpowrotnie. Nie zmienił się w prawdzie charakter pracy księgowego, bo wciąż zajmuje się on tymi samymi zadaniami, z tą tylko różnicą, że ma do dyspozycji specjalistyczne oprogramowanie, które ułatwia i przyspiesza pracę. Jest to także jeden z zawodów, który pozawala na pracę zdalnie, bez posiadania biura. Wszystko można załatwić online. Bez wychodzenia z domu, bez zbędnych formalności.

A kim tak dokładnie jest sam księgowy?

Bardzo sprawę upraszczając jest to osoba, która zajmuje się rachunkowością. Wchodząc w szczegóły można powiedzieć, że jego podstawowe zadania polegają zbieraniu i analizowaniu faktur przedsiębiorstwa oraz różnego rodzaju dokumentów związanych z jej działalnością, a w konsekwencji wprowadzanie ich do przeznaczonych do tego celu ksiąg rachunkowych. Oprócz tego księgowy pełni rolę pośrednika pomiędzy firmą, którą reprezentuje, a różnego rodzaju podmiotami państwowymi, takimi jak Urząd Skarbowym, ZUS oraz wszelkimi innymi, które biorą udział w procesie rozliczania.

Przygotowanie dokumentów, sprawozdań, analiz

Jak już było wspomniane na co dzień księgowy jest odpowiedzialny za wystawianie, przyjmowanie, analizę oraz ewidencjonowanie faktur i rozliczeń. Ponadto księgowy ma za zadanie przygotowywać niezbędne zaświadczenia i dokumenty, które będą niezbędne dla instytucji państwowych lub kontrahentów, a także podmiotów odpowiedzialnych za kontrolę finansową. Kluczowe wydają się tutaj jednak zadania, które realizowane są przez niego w okresie rozliczeniowym, czyli w pierwszym kwartale każdego roku, kiedy to firma musi rozliczyć się z Urzędem Skarbowym. To właśnie księgowy przygotowuje wszystkie niezbędne dokumenty, analizy i sprawozdania. Oczywiście raporty i rozliczenia przygotowywane są także comiesięcznie, jednak najważniejsze jest rozliczenie roczne.

Plusy i minusy pracy księgowego

Warto przyjrzeć się także plusom i minusom, pracy na stanowisku księgowego. Przede wszystkim, jest to stale rozwijająca się dziedzina. Powstają nowe firmy, stare decydują się na oddanie rachunkowości do biura rachunkowego. Dzięki temu jest to praca o stałym charakterze, sporym prestiżu i przyzwoitych zarobkach. Jest to też zawód sporego zaufania społecznego. Z drugiej jednak strony trzeba pamiętać, że jest to praca analityczna i dość powtarzalna, więc nie każdy będzie się dobrze czuł wykonując ten rodzaj pracy. W związku z tym trzeba lubić matematykę i zabawy z cyferkami.

Może ładnie to wygląda, ale wiąże się z tym także spora odpowiedzialność, bowiem firmy decydujące się na zewnętrzne biuro rachunkowe odpowiadają za majątek firmy. Tak więc nie ma tu miejsca na pomyłki, ponieważ mogą one kosztować ogromne straty lub nawet zamknięcie działalności w przypadku, gdy np. zeznanie podatkowe są niezgodne ze stanem rzeczywistym. Oznacza to, że decyzje podejmowane przez księgowego mają swoje konsekwencje. Poza tym sami przedsiębiorcy zabezpieczają się przed pomyłkami, gdyż podpisują odpowiednie umowy, gdzie za pomyłkę w obliczeniach czy narażenie firmy na straty finansowe księgowy będzie odpowiadał samodzielnie. W związku z tym biuro rachunkowe Kraków zatrudnia specjalistów, którzy skrupulatnie i odpowiedzialnie wykonują swoje zadania.

Ciekawostką jest natomiast to, że panuje przeświadczenie, że dobry księgowy to taki, który posiadając wszelakie informacje o finansach firmy będzie w stanie zataić nieprawidłowości lub po prostu zwiększy koszty firmy tak, by opłacany do Urzędu Skarbowego podatek był jak najmniejszy. Ciężko jest się z tym zgodzić, bowiem ryzyko z tym się wiążące oraz odpowiedzialność jest zbyt duża. Tak naprawdę doskonały księgowy potrafi tak poruszać się w obrębie obowiązujących przepisów prawa, aby sprawnie układać finansowe funkcjonowanie firmy na rynku.

Artykuł powstał dzięki współpracy z portalem www.doradcy.pl, na którym dowiesz się wszystkiego o księgowości online.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *