Jak wygląda praca pszczelarza?

Urban_Beekeeper

Praca pszczelarza jest bardzo czasochłonna, bo po pierwsze musi on utrzymać przy życiu pszczoły jak również zapewnić im obfitą produkcję miodu. Ponadto osoba, która zajmuje się pszczołami musi mieć dużą wiedzę na ten temat.

Praca przy ulach

Sezon pszczelarski rozpoczyna się wczesną wiosną, gdy pszczoły mają swój pierwszy “oblot”. Oblot pszczół następuje zazwyczaj w momencie, gdy temperatura na dworze sięga 10-12 stopni w ciągu dnia. Do momentu, gdy na dworze nie będzie odpowiedniej temperatury pszczoły zimują w kłębie, w którego środku znajduje się królowa – matka. To właśnie w momencie, gdy pszczoły po raz pierwszy po okresie zimowym opuszczą ul, pszczelarz może sprawdzić jego aktualny stan. To w tym momencie usuwa się pszczoły, które nie przeżyły zimy chociażby z tego powodu, że znajdowały się bardziej zewnątrz ula. Pszczelarz, który usuwa martwe pszczoły powinien uważać na to, aby nie przechłodzić ula. Sprawdza również w ramkach znajduje się dosyć pokarmu dla pszczół. Zaraz po wiosennym oblocie pszczół pszczelarz dociepla ul. Tu ważna uwaga! Nie robi się tego na jesień, bo w przypadku, gdy pszczołom zimą będzie za ciepło zbyt szybko rozpoczną obloty, które są błędne. Mogą przez takie postępowanie składać czerwienie (produkcja jajeczek przez matkę). Ocieplenie ula na wiosnę jest wykonywane po to, aby czerwienie miały odpowiednią temperaturę, która powinna wynosić więcej niż 30 stopni.

Jak powstaje miód w ulu?

Następnym zadaniem każdego pszczelarza jest dołożenie ramek z zaczątkiem komórek woskowych. W ten sposób pszczoły odbudowują komórki, a od wiosny gromadzą w nich miód. Jak zatem powstaje miód? Powstaje on z nektaru kwiatowego, który do ula przynoszą pszczoły. Tam z kolei nektar przekazywany jest pszczołom robotnicom, które umieszczają go bezpośrednio w komórkach woskowych. Ogólna wartość miodu uzależniona jest od przekazywania nektaru z gruczołu do gruczołu pszczół robotnic. Nektar pszczoły przynoszą do ula z promienia nawet 5 kilometrów, choć, aby miód był najlepszy odległość ta nie powinna przekraczać 1, 5 km. Dlaczego? Bo pszczoły, które latają dalej zazwyczaj zjadają zebrany nektar w drodze powrotnej do ula. Gdy pszczoły zbiorą już trochę pożytku zadaniem pszczelarza jest sprawdzenie czy komórki w ramkach są zasklepione i pełne miodu. W tym momencie można dołożyć nowe ramki. Pamiętajmy też o tym, że na miodobranie należy wybrać ciepły dzień bez opadów. Jak pozyskuje się miód z ramek? Pszczelarz wyjmuje ramki, od sklepia woskowe komórki i w specjalnej wirówce odwirowuje wytworzony przez pszczoły miód. Puste ramki oczywiście umieszcza się znowu w ulu, by pszczoły powtórnie je napełniły miodem. Gdy w okolicy, w której znajduje się pasieka rośnie dużo wrzosów to ostatnie miodobranie może nastąpić na początku sierpnia. Tu oczywiście duży wpływ ma pogoda, bo im lepsza będzie to tym więcej miodu wyprodukują pszczoły.

Można zatem powiedzieć, że praca pszczelarza polega na hodowli pszczół, która w późniejszym etapie owocuje w pyszny i słodki miód, który należy do najzdrowszych produktów. W pewnym stopniu ta praca jest niebezpieczna, bo pszczelarz narażony jest na setki ukąszeń rozdrażnionych pszczół. Jak wiadomo pszczoły są bardzo potrzebne, nie tylko do tego, aby produkowały miód, ale również dla przyrody, bo to właśnie dzięki nim kwiatki kwitną, a drzewa owocują.

Rok pszczelarski

Chów pszczół to zajęcie sezonowe, do którego należy się odpowiednio przygotować. Zatem można powiedzieć, że rok pszczelarski rozpoczyna się po ostatnim miodobraniu. To wówczas obowiązkiem każdego pszczelarza jest odbudowanie biologicznego składu pszczelej rodziny. Kolejnym etapem jest przygotowanie pszczół na zimę, a w tym uzupełnienie zapasów w ramkach i dostosowanie wielkości gniazd do liczebności pszczelej rodziny. Początek okresu zimowego w pasiekach przypada zazwyczaj na drugą połowę września. I to właśnie od tego momentu w odpowiednio przygotowanej pasiece na okres zimowy nie wykonuje się żadnych prac. Aż do początku wiosny…

Autorem tego artykułu jest Tomek Miodek, więcej informacji o miodzie znajdziesz na stronie autora http://www.tomekmiodek.pl/miod-pszczeli

Czy Apple jest wciąż symbolem prestiżu i ekskluzywności?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *