Jak zabezpieczyć swój magazyn od ognia? Zobacz czym są instalacje tryskaczowe

Pożar magazynu nie jest tak rzadkim zdarzeniem, jak mogłoby się wydawać. Nawet teraz – kiedy to czytasz, jakiś magazyn ma do czynienia z pożarem, który może spowodować uszkodzenia magazynu, obrażenia, a nawet utratę życia. Jeśli nie chcesz, aby Twój był następny – czytaj dalej, a będziesz wiedział, co możesz zrobić aby zminimalizować ryzyko wystąpienia takiej sytuacji, a jeśli nawet się zdarzy – będziesz przygotowany, aby straty były jak najmniejsze. Instalacje tryskaczowe są tym, czego szukasz.

Instalacja tryskaczy przeciwpożarowych

Dzięki wynalezieniu systemów tryskaczowych większość pożarów magazynów jest bezpiecznie gaszona. Tryskacze stały się jednym z najskuteczniejszych sposobów ograniczania możliwości uszkodzenia i utraty życia podczas pożaru magazynu. Jeśli chodzi o instalacje tryskaczowe  istnieją kodeksy i standardy, które są stosowane na całym świecie – aby ułatwić prawidłowe użytkowanie tryskaczy.
Kiedy myślisz o bezpieczeństwie pożarowym w swoim magazynie, ważne jest, aby zastanowić się, w jaki sposób konfiguracja regałów może również wpływać na różne czynniki wymagane do wdrożenia odpowiedniego systemu tryskaczowego.

Jak działają zraszacze przeciwpożarowe typu tryskaczowego?

Instalacje tryskaczowe działają w taki sam sposób, jak kran w Twoim domu, z tą różnicą, że ciepło powoduje przepływ wody z tryskacza. Tryskacz składa się z termoczułej szklanej ampułki wypełnionej płynem na bazie gliceryny, który rozszerza się po podgrzaniu. Szklana bańka została zaprojektowana tak, aby rozbić się w momencie, gdy osiągnie określoną temperaturę. Gdy szklana bańka zostanie rozbita, korek zostaje zwolniony, a woda zaczyna spływać na deflektor. Bezpośrednio pod każdym tryskaczem zobaczysz kawałek metalu – zwany deflektorem. Deflektor rozprowadza wodę według określonego wzoru w zależności od kierunku, w którym woda ma zostać rozprowadzona.

Instalacje tryskaczowe a klasyfikacja towarów magazynowych

Pierwszym krokiem w ustaleniu projektu instalacji tryskaczowej do magazynu jest określenie klasyfikacji towaru, który jest w nim przechowywany.

Towary można zaklasyfikować do klasy I-IV lub tworzyw sztucznych A, B lub C. Powodem, dla którego tworzywa sztuczne mają odrębną klasyfikację, są wysokie temperatury i prędkości, z jakimi się palą. Niewłaściwa klasyfikacja towaru jest bardzo kosztownym błędem, który może prowadzić do nieskutecznego systemu tryskaczowego, który nie będzie w stanie opanować pożaru.

Poniższe pytania są ważnym punktem wyjścia do zrozumienia klasyfikacji towarów:

  • Z jakich materiałów lub chemikaliów wykonane są przechowywane produkty?
  • W jakim rodzaju opakowania/pojemnika zostaną umieszczone produkty?
  • Czy produkty będą pakowane w folię?
  • Jaki rodzaj palety jest używany (drewniana czy plastikowa)?

Integrując system tryskaczowy z regałami, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Główne typy systemów tryskaczowych, które najczęściej spotyka się w magazynie, to tryskacze sufitowe i tryskacze w szafach. Profesjonalny instalator na pewno pomoże Ci dokonać najlepszego wyboru.

 

 

 

Tablica manipulacyjna – najlepszy prezent dla maluszka!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *