Jak zacząć pracę jako kadrowa?

Zastanawiasz się, jak wygląda praca w kadrach? Zobacz, jakie wymagania są stawiane kandydatom na stanowisku kadrowej, a także najważniejsze zadania i obowiązki.

Rozpoczęcie kariery w dziale kadr i płac może się wiązać ze stawieniem czoła wielu wyzwaniom. Obowiązki osoby zatrudnionej na stanowisku kadrowej mogą się mocno różnić, w zależności od indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa.

Najczęściej spotykany zakres zadań obejmuje między innymi: przygotowywanie dokumentacji kadrowej oraz akt pracowniczych, sporządzanie listy płac, prowadzenie procesów rekrutacyjnych, dbanie o terminowe przekazywanie korespondencji do instytucji państwowych, prowadzenie planów urlopowych, a nawet podejmowanie działań mających na celu zwiększenie motywacji pracowników.

Tak szeroki zakres obowiązków może sprawiać wrażenie, że trudno jest rozpocząć karierę jako specjalista do spraw kadr i płac. Jednak wystarczy wykonać kilka prostych kroków, aby zwiększyć swoją atrakcyjność i szansę na obranie nowej ścieżki kariery.

Czym zajmuje się kadrowa?

Specjalista do spraw kadr i płac powinien posiadać odpowiednie kwalifikacje. Ważne jest, aby opanować należytą wiedzę dotyczącą między innymi prawa pracy. Jest to kwestia niezbędna, aby móc należycie wypełniać swoje obowiązki. Oprócz znajomości teorii istotna będzie umiejętność zastosowania przepisów w praktyce.

Osoba pełniąca obowiązki kadrowe w przedsiębiorstwie, pełni istotną rolę zapewniającą prawidłowe funkcjonowanie firmy. Oczywiście związane jest to z dużą odpowiedzialnością ponoszoną za realizację powierzonych zadań.

Prowadzenie akt pracowniczych to nie tylko archiwizacja wniosków urlopowych czy dostarczonych świadectw pracy, ale wszelkich dokumentów dostarczonych przez pracowników celem potwierdzenie ich wykształcenia czy posiadanych kwalifikacji.

Istotnym elementem w pracy kadrowej, dotyczącym obsługi i archiwizacji kluczowych dokumentów, jest nadzorowanie terminów, w których należy skierować pracowników na okresowe badania lekarskie.

Kadrowa najczęściej będzie sporządzać umowy czy aneksy dla zatrudnionych osób, udzielanie niezbędnych informacji nowym i obecnym pracownikom. W niektórych przedsiębiorstwach realizację procesów rekrutacyjnych powierza się specjalistom w dziale kadr i płac.

Dział kadr i płac sprawuje opiekę nad ewidencją czasu pracy w firmie. To zadanie często wymagać będzie przygotowania wzorów do wypełniania przez pracowników, weryfikacji kompletności przekazywanych danych, ale również kontrolowania tego, czy przestrzegane są obowiązujące normy, które określa prawo pracy.

Kadrowa będzie również osobą, która powinna informować pracowników o konieczności terminowego wykorzystania naliczonych dni płatnego wypoczynku, a także dopilnowaniu obowiązku udania się raz w roku na dwutygodniowy urlop.

Wymagania pracodawców wobec kandydatów

W procesach rekrutacyjnych na stanowiska w obszarze kadr i płac bardzo istotne są posiadane przez kandydata kwalifikacje. Jest to oczywiście związane z powierzeniem sporej odpowiedzialności, nawet w przypadku stanowiska młodszego specjalisty. Dlatego osoby, które wiedzę z zakresu prawa pracy zgłębiają na własną rękę, mogą spotkać się z trudnościami w znalezieniu dla siebie miejsca pracy.

Pracodawcy zwracają szczególną uwagę na to, czy kandydat posiada stosowne dokumenty dotyczące posiadanych przez niego kwalifikacji. Dlatego osoby, które bez żadnego doświadczenia związanego z tego typu pracą, ale chcą się przebranżowić stosunkowo szybko, chętniej decydują się na kurs kadrowo płacowy.

Szczególnie jest to widoczne w dużych firmach i korporacjach, gdzie stawiane są konkretne wymagania, jakie muszą zostać spełnione przez przyszłych kadrowych. Warto też pamiętać o tym, że oprócz wewnętrznych działów w przedsiębiorstwach, pracę jako kadrowa można rozpocząć w biurze outsourcingowym. W takim miejscu często zapewniane są kompleksowe pakiety szkoleń, co możne być szczególnie wartościowe na początku kariery w tej branży.

Potencjalny pracodawca z pewnością bardziej doceni ugruntowaną wiedzę, którą potwierdzą dyplom czy certyfikat. W dziale kadr i płac chętnie zatrudniani są absolwenci uczelni wyższych, szczególnie jeśli ukończyli kierunki, takie jak: administracja, prawo, rachunkowość i finanse.

Posiadanie wykształcenia wyższego może być postrzegane jako atut, jednak odbycie kilkuletnich studiów nie jest konieczne, aby rozpocząć karierę kadrowej. Dobrze postrzegani są także Ci kandydaci, którzy zdobyli ugruntowaną wiedzę i z sukcesem ukończyli profesjonalny kurs kadr i płac. Decydując się na takie szkolenie, ważne jest, aby zwrócić uwagę na możliwość uzyskania certyfikatu, który potwierdzi zdobyte kwalifikacje.

Prawo pracy i regulacje dotyczące prowadzenia akt pracowniczych stale ulegają aktualizacjom oraz zmianom. Kandydaci, którzy swoją wiedzę zdobyli już jakiś czas temu, mogą zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie, jeśli odbędą dodatkowe szkolenie z aktualnie obowiązujących przepisów.

Jakie cechy posiada dobry kandydat

Dobrym kandydatem będzie osoba, która szczególną uwagę poświęca detalom, jest osobą rzetelną i terminową. Pracodawcy chętnie wybierają spośród tych zgłaszających się, którzy wyróżniających się dużym poczuciem odpowiedzialności za powierzone zadania, ale również docenią asertywność i komunikatywność. Dodatkowym atutem będzie umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach oraz odporność na stres.

Praca w kadrach może być dobrą propozycją dla osób, które lubią mieć kontakt z ludźmi w pracy oraz są zaangażowane w sprawy, z jakimi zwracają się do nich pracownicy.

Jeśli mimo zdobytych kwalifikacji, zdobycie pierwszego doświadczenia sprawia trudności, można rozważyć zgłoszenie się na staż. Taka forma jest oszczędnością dla firmy, a jednocześnie szansą dla tych, którzy pragną zostać w pełni przygotowani do pełnienia obowiązków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *