Łazienka to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu czy mieszkaniu – z całą pewnością każdy domownik spędza tam trochę czasu. Jednak często planując to pomieszczenie, wiele osób kieruje się przede wszystkim estetyką, jak będzie panować w środku. Warto zwrócić uwagę nie tylko na tę kwestię, ale również, a może nawet przede wszystkim, na funkcjonalność, ponieważ to ta cecha będzie warunkowała wygodę korzystania ze sprzętów, jakie znajdą się w pomieszczeniu. O czym warto pamiętać, projektując łazienkę?
Dlaczego warto dobrze przemyśleć każdy krok?
Niestety, łazienka to takie pomieszczenie, które często nie posiada zbyt wielkiej przestrzeni, na której można by wygodnie zmieniać i decydować o umiejscowieniu takich elementów, jak wanna, prysznic, umywalka czy toaleta. Ograniczone miejsce może przyprawić o ból głowy, a istnieje jeszcze jeden aspekt, który może znacząco ograniczyć możliwości w kontekście projektowania – umiejscowienie pionu kanalizacyjnego. Nie zawsze da się dokonać zmian w tej kwestii, dlatego możliwości aranżacyjne mogą być znacznie mniejsze od wymarzonych.
Na jakie elementy zwrócić uwagę podczas projektowania łazienki?
Najważniejszą kwestią jest umiejscowienie niezbędnych elementów, takich jak wanna i prysznic, umywalka oraz toaleta. W blokach ich lokalizacja może być odgórnie narzucona. Mimo to warto przemyśleć dobór odpowiednich modeli, ponieważ mogą one warunkować wygodę i funkcjonalność całego pomieszczenia. Wszystkie niezbędne elementy wyposażenia znajdziesz na https://kim24.pl/.
Najwięcej problemów sprawia konieczność wyboru pomiędzy wanną a prysznicem, ponieważ oba rozwiązania mogą się po prostu nie zmieścić na niewielkiej przestrzeni. Jeżeli jednak w mieszkaniu znajdują się zarówno fani relaksu w wannie, jak i wygody oraz oszczędności prysznica, dobrym rozwiązaniem może być wanna z parawanem, dzięki czemu i jedna, i druga strona pozostanie usatysfakcjonowana. Duże znacznie ma również wybór umywalki – w mniejszych przestrzeniach warto postawić na mniejsze modele, które nie zajmą wiele miejsca. Dobrze jednak, gdy rozwiązanie to będzie wówczas wyróżniało się głębokością, dzięki której umywalka nie zapełni się zbyt szybko. Aby korzystanie z niej było wygodne, powinna ją dzielić odległość ok. 30 cm od ściany prostopadłej. Odpowiednia przestrzeń powinna się znajdować również wokół toalety – powinno się wokół niej znajdować min. 20 cm. Warto również pamiętać o tym, żeby sedes znalazł się na odpowiedniej wysokości – w przypadku mis podwieszanych odległość ta powinna wynosić 40-45 cm od podłogi.
Należy pamiętać nie tylko o wspomnianych już elementach – równie kluczowe dla funkcjonalności łazienki będą szafki, dzięki którym możliwe będzie schowanie różnych przedmiotów, dzięki czemu zachowany zostanie porządek w pomieszczeniu. Dobrym pomysłem będzie wykorzystanie umywalki z szafką, dzięki czemu ukryje się nieestetyczna rura. Kolejną możliwością jest zawieszenie mebla nad toaletą – można tam schować kosmetyki i inne środki czystości. Pamiętaj również, że możesz wykorzystać przestrzeń na pralce i zachowując estetykę umieścić tam kilka przedmiotów, których często używasz.
Jak Ogarnąć Śmieci w Domu i na Osiedlu? Praktyczny Poradnik – Blog pracowników i pracodawców