Jak zorganizować transport delikatnych przedmiotów?

Bezpieczny transport delikatnych przedmiotów – ceramiki, szkła, a może instrumentów – nie jest łatwym zadaniem. W obawie przed uszkodzeniem w przesyłce niejedni zupełnie rezygnują z zamiaru sprzedaży osobom, które nie mogą odebrać zakupu osobiście. Często ze strachu przed uszkodzeniem w transporcie ważne dla nas przedmioty pozostawiamy rodzinie lub znajomym. Czy musi tak być? Jak zapakować delikatny przedmiot, by zwiększyć jego szanse na to, że dojedzie w jednym kawałku?

Sprzedaż z odbiorem

Alternatywą dla sprzedaży wysyłkowej jest sprzedaż z odbiorem osobistym. Taką opcję umożliwia większość serwisów aukcyjnych. Jeśli zatem chcesz sprzedać delikatny przedmiot, ale nie chcesz brać na siebie odpowiedzialności za jego transport, to możesz ją przerzucić na kupującego. Oczywiście, nie każdy zainteresowany przedmiotem, kto mógłby kupić go z przesyłką, ma możliwość odbioru przedmiotu osobiście. Koszty dojazdu mogą być bowiem bardzo duże, a nawet przewyższające cenę przedmiotu. Stąd musisz liczyć się z tym, że wystawiając przedmiot z tzw. odbiorem osobistym, zmniejszasz swoje szanse na sprzedaż.

Wysyłka lub transport

Niezależnie od tego, czy przedmiot przewozić będziesz sam, czy też transportować go będzie zewnętrzna firma, kurierska lub wyspecjalizowana firma oferująca przeprowadzi, zapakowanie przedmiotu jest kluczowe dla jego bezpieczeństwa w trakcie podróż.

Karton

Solidny karton to podstawa. Im grubszy tym lepiej amortyzuje wstrząsy. Im mniej zużyty tym mniejsze ryzyko rozerwania. Karton nie powinien być za duży. Im więcej miejsca pozostaje do wypełnienia tym często w praktyce gorzej dla zawartości, którą ma chronić. Wolna przestrzeń w kartonie daje miejsce do ewentualnych ruchów przedmiotów wewnątrz kartonu. Zaleca się go wypełnić. Jeśli przedmiot jest ciężki, to warto wzmocnić dno pudełka. Można to zrobić na dwa sposoby. Wkładając na dno idealnie dopasowany karton lub starannie zaklejając dno taśmą. Oczywiście stosować można na raz oba rozwiązania.

Wypełnienie

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej wolne miejsce w kartonie trzeba wypełnić, by ograniczyć ruchy zawartości pudełka. Najlepiej do zera. Wypełnieniem może być zarówno folia bąbelkowa, papier pakowy, siano bambusowe jak i pompowane powietrzem poduszki z foli. Stosować można je na raz. Kluczem jest by wypełnienie miało jak najmniejszą masę własną po to by niepotrzebnie nie dociążać pudełka.

Oznakowanie

Oznakowanie pudeł zawierających delikatne przedmioty warto zrobić zarówno dla firmy transportowej jak i dla siebie samego. Forma jest mało ważna, byle było widoczne i respektowane. Odpowiednie napisy umieścić można na ścianach bocznych, co najmniej dwóch, jak i na wierzchu pudełka. Firmy transportowe zwykle mają na taką okazję przygotowane specjalne naklejki.

Przenoszenie

Przenoszenie dużych i delikatnych przedmiotów bywa trudne, zwłaszcza gdy w bloku nie ma windy, albo musimy pokonać sporą odległość. Warto pomagać sobie w każdy możliwy sposób. Im więcej sprzętu mamy do dyspozycji tym lepiej. Pomóc może nie tylko wózek transportowy, ale i ręczny wózek widłowy. Transport po płaskiej powierzchni może ułatwić platforma transportowa wykonana z rolek lub w oparciu o kule transportowe, po grzbietach których przesuwać można ciężkie przedmioty.

Mocowanie w pojeździe

Ostatnim elementem, który ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa ładunku jest jego ulokowanie w pojeździe i zamocowanie. Prawidłowe oznakowanie pomaga znaleźć dobre miejsce, nie przygnieść go innym ciężkim pudłem. Jeśli przedmiot jest dużych gabarytów to warto zadbać o jego stabilizacje. Pomocne są tu taśmy mocujące. Są to specjalnie stworzone do celów transportowych pasy z klamrami, które zahacza się o szyny wbudowane w podłogę lub ścianę ciężarówki. Klamra pomaga zacieśnić pas na pudle, a przez to dba o to by nie przesuwało się w trakcie manewrowania.

Polecamy:
Dlaczego Polacy pokochali picie kawy?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *