Jak zostać nauczycielem matematyki?

matekatyka

Nauczyciel jest, zaraz po rodzicach, najważniejszą osobą w życiu każdego dziecka. Jego zadaniem jest nie tylko uczyć, ale również wychowywać. Nauczyciel matematyki ma szczególnie trudną misję, gdyż mało który młody człowiek lubi ten przedmiot. Wina częściowo leży w systemie edukacji, który nie wymaga od przyszłego pedagoga posiadania specjalistycznej wiedzy naukowej. Większy nacisk kładzie się na aspekty psychologiczne i wychowawcze. Zostać nauczycielem matematyki można na kilka sposobów, nie wszystkie jednak dają takie samo przygotowanie do wykonywania zawodu.

Studia podyplomowe

Zawód nauczyciela wymaga posiadania wykształcenia wyższego z tytułem magistra. Nie tak dawno temu wystarczyło mieć zwykły licencjat, teraz jednak przepisy się zmieniły. Większość przyszłych edukatorów matematyki wybiera półtoraroczne studia podyplomowe, po których można uzyskać uprawnienia do nauki w szkole. Uczestnictwo w kursie wymaga dyplomu ukończenia studiów, niestety, bez znaczenia jest wydział i kierunek uczelni, której jest się absolwentem. Dzięki temu rozwiązaniu każdy filolog, który nigdy nie miał kontaktu z wyższą matematyką, może ukończyć studia podyplomowe i uczyć w szkole tego przedmiotu. W założeniu trzy semestry powinny starczyć, by nie tylko nadrobić braki we własnej elementarnej wiedzy, ale również przyswoić podstawy pedagogiki. Koszt takiego kursu to około 1500 złotych za semestr. Organizatorami są często wydziały matematyki i fizyki na uniwersytetach.

Kolegium nauczycielskie

Kolegium nauczycielskie jest uczelnią wyższą specjalizującą się w kształceniu przyszłych nauczycieli. Nauka trwa trzy lata i jest bezpłatna. W ramach odbywanych kursów student zdobywa wiedzę zarówno specjalistyczną dotyczącą danego przedmiotu, jak i pedagogiczną. Kolegia mają bardzo często podpisane umowy z miejscowymi uniwersytetami, które pozwalają na bezproblemową kontynuację nauki na studiach magisterskich. Niestety, wybór kierunku kształcenia jest dosyć skromny i bardzo często nie ma oferty dla przyszłych nauczycieli matematyki. Osoby, które pragną uzyskać uprawnienia podążając tą ścieżką kariery, muszą albo zdecydować się na wyjazd do innego, dużego miasta, albo czekać na odpowiednią rekrutację.

Specjalność nauczycielska

Najlepszym wyborem dla przyszłego nauczyciela są normalne studia uniwersyteckie na kierunku o specjalizacji nauczycielskiej. To rozwiązanie pozwoli nie tylko uzyskać dyplom magistra danego wydziału, ale również otrzymać uprawnienia do nauki w szkole. Przyszły matematyk może więc wybrać zajęcia na wydziałach matematycznych, fizycznych lub informatycznych. W większości przypadków, ukończenie któregokolwiek z nich na specjalności nauczycielskiej, pozwoli na swobodną naukę matematyki w szkole na dowolnym poziomie. Absolwent kończący Uniwersytet jest nie tylko nauczycielem, ale również magistrem matematyki. Liczba kursów pedagogicznych jest wystarczająca, by osoby, które czują powołanie do nauki w szkole, mogły zdobyć podstawową wiedzę na temat kontaktu z uczniem. Specjalistyczna wiedza matematyczna jest przekazywana przez profesorów i doktorów matematyki, dzięki czemu przyszły dydaktyk może bez problemu pracować nie tylko z uczniami przeciętnymi, ale również tymi wyjątkowo zdolnymi i ambitnymi.

Powołanie

Przed zdecydowaniem się na dany kurs pedagogiczny, zwłaszcza jeśli jest płatny, warto zasięgnąć opinii w sekretariacie ośrodka szkoleniowego i kuratorium. Uzyskanie uprawnień nauczyciela wymaga również odbycia praktyk w szkole, a nie każde studium je organizuje. Część kursów jest skierowana do czynnych nauczycieli, którzy chcą poszerzyć swoje kompetencje. Wybór odpowiedniej ścieżki edukacji nauczycielskiej jest tak naprawdę sprawą indywidualną. Osoba, która posiada specjalistyczną wiedzę z zakresu matematyki, może potrzebować większej ilości godzin kursów pedagogicznych. Z drugiej strony, przyszły nauczyciel, który świetnie radzi sobie z dziećmi, sam będzie potrzebował nauki matematyki elementarnej. Najważniejsze jest powołanie, dzięki któremu belfer będzie nauczał z przyjemnością, a uczniowie wyniosą z lekcji jak najwięcej.

Autorem artykułu jest pracownik serwisu przydatnego podczas pracy matematyka http://pl.easima.com – dziękujemy za podesłanie linku do oprogramowania. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *