Jaki jest najbardziej popularny szkodnik drewna?

Inwazja owadów jest dość powszechna, ale niekoniecznie muszą być szkodliwe – chyba że są owadami niszczącymi drewno (!). Owady niszczące drewno niszczą dom, a nawet czynią go niebezpiecznym do zamieszkania. Częstą przyczyną tej aktywności może być nadmierna wilgotność drewna.

Wilgoć może być spowodowana nieszczelnością kanalizacji, nieszczelnością dachu i wadami konstrukcyjnymi, takimi jak kontakt drewna z glebą, niewentylowane przestrzenie i strychy. Generalnie domy, które budowano niegdyś, są bardziej podatne na inwazję owadów niszczących drewno. Jednak każdy inny dom, stary czy nowy, jest kandydatem do spotkania z insektami, jeśli spełnia warunki zachęcające do niszczenia drewna przez owady.

Poniżej znajdują się różne rodzaje owadów niszczących drewno – z uwzględnieniem tych najbardziej popularnych

Spuszczel, termity i inni winowajcy

Owady te są najbardziej rozpowszechnionymi, a także najbardziej destrukcyjnymi ze wszystkich owadów niszczących drewno. Termity występują najczęściej w ciepłych środowiskach, ale można je również znaleźć w kilku lokalnych obszarach. Termity, podobnie jak spuszczel pospolity, są również owadami społecznymi i kolonizacyjnymi, a w każdej kolonii mają żołnierzy, termity reprodukcyjne i robotników. Robotnicy są winowajcami, którzy niszczą drewno. Istnieją różne gatunki termitów.

Co sprzyja inwazji?

Gdy drewno jest narażone na podwyższoną wilgotność, warunki są idealne dla termitów podziemnych. Również drewno znajdujące się blisko gleby jest podatne na atak termitów. Robotnicy budują rury lub tunele błotne jako środek transportu do przemieszczania się między elementami drewna a ziemią. Robotnicy mają możliwość ukrycia swojej działalności, co utrudnia ich wykrycie, dopóki ich uszkodzenie nie będzie widoczne. W większości przypadków tunele są jedynym sposobem na wykrycie ich obecności. Uszkodzone suche drewno lub roje skrzydlatych termitów są również oznaką aktywności termitów.

Tradycyjne traktowanie tych podziemnych termitów polega na spryskiwaniu bariery chemicznej za pomocą termitycydów lub nieodstraszających pestycydów, między domem a glebą. Termity przechodzące przez tę przeszkodę przenoszą toksyczną substancję chemiczną i przenoszą ją do obszarów gniazdowania kolonii, a cała kolonia może zostać zniszczona właśnie w ten sposób. Stosunkowo nowym podejściem do takiego traktowania termitów jest przynęta. Te stacje z przynętami są rozmieszczone na obwodzie domu, gdy widoczne są dowody aktywności termitów – termitycyd jest następnie umieszczany w tej pozycji. Stacje z przynętami można stosować proaktywnie, ale w większości przypadków można je stosować w połączeniu z konwencjonalnym leczeniem, w przypadku stwierdzenia inwazji. Borany stosowane powierzchniowo mogą być również stosowane do zwalczania inwazji termitów. Jednak w niektórych przypadkach konwencjonalne podejście może nie być wykonalne, na przykład gdy w pobliżu lub w obrębie fundamentu domu znajduje się studnia lub gdy przewody rurowe lub system ogrzewania przebiegają przez płytę stropową w ziemi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *