Jakie parametry powinien monitorować automatyczny system pomiarowy klimatu w szpitalu?

Automatyczny system monitoringu parametrów powietrza w szpitalach powinien zapewnić ciągły pomiar temperatury, wilgotności względnej, różnicy ciśnień, a także jakości powietrza, w tym stężenia lotnych związków organicznych LZO i/lub stężenia dwutlenku węgla CO2. Zadaniem tego typu systemu jest pomiar wybranych parametrów, rejestracja danych pomiarowych (archiwizacja danych), a w niektórych aplikacjach przede wszystkim alarmowanie.

Gdzie monitoruje się temperaturę w szpitalach?

Problem pomiaru temperatury pojawia się m.in. w laboratoriach będących częścią szpitala. Systemy monitoringu temperatury powinny obejmować urządzenia typu zamrażarki niskotemperaturowe, zamrażarki do -50 °C, lodówki, cieplarki, kriostaty, itp. Monitoring temperatury jest również kluczowym zagadnieniem w bankach krwi. System pomiarowy monitoruje przypisaną temperaturę dla przechowywania jednostek krwi i osocza oraz alarmuje w przypadku np. awarii lodówki lub zamrażalki. Z doświadczenia z apautomatyka.pl wiemy że kontrola temperatury jest istotna w przypadku magazynów żywności, będących częścią stołówek szpitalnych. Wynika to z wytycznych HACCP. Systemy śledzą temperaturę w zamrażarkach, lodówkach, chłodniach, magazynach, w których przechowywana jest żywność dla pacjentów.

Jak powinien działać system monitoringu klimatu w szpitalu?

System monitoringu parametrów powietrza w szpitalu powinien działać w sposób automatyczny, ciągły, 24h / dobę, 7 dni w tygodni. Do podstawowych funkcji systemu należy:

  • Pomiar wybranych parametrów, w wybranych pomieszczeniach.
  • Rejestracja danych pomiarowych.
  • Alarmowanie o przekroczeniach zadanych progów, alarmowanie o sytuacjach nietypowych w systemie.
  • Możliwość podglądu danych chwilowych (aktualnych) i danych archiwalnych (zarejestrowanych przez system).
  • Generowanie raportów do dalszej analizy, dokumentacji, itd.

Co z obsługą systemu monitoringu?

Większość użytkowników takich systemów nie są specjalistami w zakresie IT, więc zaawansowane funkcje komputerowych systemów pomiarowych to dla nich coś więcej niż udręka. Obsługa systemu musi być bardzo intuicyjna. Podgląd danych pomiarowych, również archiwalnych, dla wybranego pomieszczenia powinien być dostępny od ręki. Tak samo jak wygenerowanie raportu (np. raportu PDF) dla tego okresu i dla tego pomieszczenia. Menu programu w języku polskim to podstawa każdego systemu monitoringu, ale intuicyjnym menu charakteryzują się wyłącznie wybrane systemy dostępne na rynku.

Jakie korzyści odnotowują użytkownicy tego typu systemów?

W szpitalach bardzo często jest realizowany pomiar przy użyciu urządzeń stacjonarnych, nie powiązanych z żadnym nadrzędnym systemem. Monitoring wybranych parametrów sprowadza się do konieczności podejścia do każdego tego typu urządzenia w celu dokonania odczytu zmierzonych wartości z jego wyświetlacza. Dane odczytane w ten sposób są następnie zapisywane do zeszytu ręcznie, z przypisaną datą oraz godziną. Ze względu na obciążenie pracowników szpitala innymi zadaniami ten „ręczny” odczyt parametrów jest możliwy do zrealizowania nie częściej niż co 2, a nie rzadko co 4 godziny. W przypadku pojawienia się sytuacji alarmowej, np. w sytuacji przekroczenia progów alarmowych, reakcja personelu może być opóźniona właśnie o te czas między odczytami kolejnych wartości.

Nowy system sprawia, że w/w opisane zadania realizowane są z poziomu komputera, tableta lub smartfona. Rejestracja danych pomiarowych odbywa się w sposób ciągły, z określonym interwałem (np. co 15 minut), a alarmowanie o zdarzeniach niepożądanych w systemie (np. sytuacje przekroczenia progów alarmowych) jest natychmiastowe (wiadomość e-mail i/lub SMS w momencie wykrycia problemu).

Gdzie można uzyskać informacje na temat tego typu systemów?

Firma AP Automatyka specjalizuje się w zakresie monitoringu parametrów powietrza od ponad 10 lat. Pracownicy firmy to wykwalifikowani inżynierowie, posiadający bogate doświadczenie w tego typu systemach. Prowadzimy również szkolenia dla Użytkowników systemu (szkolenia wdrożeniowe, szkolenia uzupełniające), przez co poznajemy oczekiwania Użytkowników. Zebrane informacje pozwalają nam rozwijać nasze produkty oraz oprogramowanie, by spełniało coraz to nowsze wymogi branży. Dodatkowo bierzemy udział w różnego typu spotkaniach, konferencjach poświęconych tej tematyce, przez co poznajemy wymogi stawiane takim systemom. Dzięki temu proponowane przez nas rozwiązanie to sprawdzone systemy, spełniające oczekiwania branży i Użytkowników.

Różnice w ofertach firm pożyczkowych – na co zwracać uwagę?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *