Jakie są zadania informatyka w zakładzie pracy?

praca-informatyka

Wiele osób myli ze sobą znaczenie słów “programista” oraz “informatyk. Wyjaśnijmy sobie na wstępie, co oba te pojęcia znaczą. Po pierwsze, informatyk może być programistą. Po drugie, programista jest informatykiem. Informatyk posiada bowiem szeroką wiedzę na temat budowy komputera i funkcjonowania urządzeń informatycznych, zna przynajmniej w zarysie języki programowania i umie je zastosować w celu tworzenia, przetwarzania i przekazywania informacji. Oprócz programisty informatykiem może być także administrator lub specjalista sieci komputerowych, przy czym takich profesji skojarzonych z informatyką jest dużo więcej. Programistą natomiast jest osoba, która zajmuje się wyłącznie programowaniem, czyli tworzeniem programów komputerowych przy zastosowaniu danego języka programowania, takiego jak Java czy C++.

Jakie zadania spełnia informatyk w firmie?

Wszystko zależy od rodzaju firmy. Przede wszystkim może zajmować się on dobieraniem sprzętu komputerowego, jego instalacją i konfigurowaniem w oparciu o ich właściwe oprogramowanie. Do jego obowiązków należy także nadzorowanie, czy sprzęt ten i oprogramowanie działa poprawnie. Szczególnie ważną sprawą jest wdrażanie nowych systemów operacyjnych (np. Windows 10, Linux, Mac OS i inne) Powinien też dokonywać ich przeglądów, zadbać o właściwą konserwację, a w przypadkach awarii zająć się ich naprawą. Dotyczy to nie tylko komputerów, ale także drukarek, skanerów, serwerów, routerów i innych. Poza tym, do jego obowiązków może także należeć programowanie na potrzeby firmy. Zajmować może się także zakładaniem, opieką i posługiwaniem się bazą danych lub projektowaniem, wykonaniem i obsługą serwisów internetowych. Innym obowiązkiem może też być instalowanie oraz administrowanie pracy lokalnych sieci komputerowych – a wszystko to w zależności od rodzaju stanowiska, które dany informatyk zajmuje w określonej firmie.

Przykładowe zawody informatyczne

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych bez wątpienia jest stanowisko programisty. Jak wspomnieliśmy wcześniej, programista ściśle zajmuje się programowaniem danych oprogramowań w wybranym języku. Programować może na potrzeby firmy bądź jako produkt skierowany do klienta indywidualnego bądź biznesowego. Przykładem firmy, która zatrudnia programistów, jest na przykład Comarch, trudniący się programowaniem programów skierowanych między innymi do banków. Innym przykładem stanowiska informatycznego jest informatyk serwisant, którego główną rolą w firmie jest rozpoznawanie przyczyn nieprawidłowych działań systemu komputerowego. W takiej sytuacji jego obowiązkiem jest usunięcie danej usterki. Oprócz tego zajmuje się także składaniem i konfigurowaniem sprzętu komputerowego. Kolejnym ciekawym stanowiskiem, na którym trudno byłoby narzekać na nudę, jest informatyk – sprzedawca w sklepie komputerowym. Osoba na tym stanowisku jest odpowiedzialna za doradzenie klientowi na temat doboru sprzętu komputerowego odpowiadającego jego wymaganiom oraz oprogramowania, który go usatysfakcjonuje. Jego ostatecznym zadaniem jest oczywiście sfinalizowanie transakcji sprzedaży danego sprzętu bądź programu klientowi. Innym stanowiskiem, które może objąć informatyk, jest również rola administratora. Do jego typowych zadań należy nadzorowanie powierzonych pod jego opiekę systemów, zarządzanie kontami jak i uprawnieniami użytkowników oraz konfiguracja systemów. Oprócz tego powinien on również zadbać o właściwe zainstalowanie i aktualizowanie oprogramowania, musi też dbać o bezpieczeństwo systemu i zapisanych w nim danych. Nadzoruje też i eliminuje ewentualne nieprawidłowości. Poza tym tworzy też dokumentację zmian wprowadzanych w systemie, które mogą mieć wpływ na jego funkcjonalność.
Pomimo tego, że wymieniliśmy tutaj takie stanowiska jak programista, serwisant, sprzedawca czy administrator – to tylko kilka z możliwych posad, na których możemy znaleźć pracę w branży informatycznej.

Konkurencja na rynku

Mimo że coraz więcej studentów studiuje kierunki związane z informatyką, wydawało by się, że konkurencja na rynku pracy wciąż jest umiarkowana. W dzisiejszych czasach coraz więcej aspektów naszego życia opiera się na zaawansowanych technologiach informatycznych, stąd może wynikać coraz większe zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie.

2 komentarze

  1. Lolon87 pisze:

    Niestety jesli chcemy byc na topie w IT musimy sie na biezaco sami doksztalcac.
    Pozdrawiam.

  2. Loni pisze:

    Dokładnie, teraz obsługa informatyczna jest bardzo złożona i skomplikowana… zazwyczaj zatrudnia się do tego kilku ludzi lub całą firme, która świadczy zintegrowane usługi. Jak chodzi o konkurencję, to chyba nie ma się o co martwić – świat przenosi się powoli w wirtualną przestrzeń i na takich specjalistów będzie wciąż popyt!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *