Jakie zabezpieczenie dla kredytu konsolidacyjnego?

Podstawowym zabezpieczeniem każdego kredytu konsolidacyjnego jest nieruchomość – niekoniecznie należąca do kredytobiorcy. Ale w indywidualnych przypadkach banki akceptują też inne formy zabezpieczenia.

Kredyt konsolidacyjny to rozwiązanie dla tych, którzy mają dużo zobowiązań – kredyt hipoteczny, pożyczkę gotówkową, raty, kartę kredytową, limit w koncie. Nadchodzi taki moment, że lepiej jest zamienić te zobowiązania na jedno – spadają koszty obsługi, oprocentowanie jest tańsze (niż produkty inne, niż kredyt hipoteczny). Jednak dla osób, które spłacają kredyt na zakup nieruchomości, kredyt konsolidacyjny często pozostaje poza zasięgiem: ich własna nieruchomość jest bowiem obciążona hipoteką. Nawet, jeśli mają wystarczającą zdolność kredytową, możliwość skonsolidowania rat wydaje się nierealna.

Znalezienie banku, który zaakceptuje zabezpieczenie inne niż nieruchomość jest trudne.

House and moneyZ informacji znalezionych w dziale kredyty konsolidacyjne forum kredytowego dowiemy się, że w PKO BP zabezpieczeniem kredytu konsolidacyjnego jest hipoteka na nieruchomości będącej własnością kredytobiorcy, bądź osoby trzeciej. Podobnie w BGŻ BNP Paribas. To wyjście dla tych, którzy mają w rodzinie (może to być również osoba niespokrewniona) kogoś, kto będzie gotowy obciążyć swoją nieruchomość hipoteką, by stworzyć możliwość zaciągnięcia kredytu konsolidacyjnego.

Banki akceptują nieruchomości położone w Polsce, nie znajdujące się w fazie budowy, przeznaczone przede wszystkim na cele mieszkalne (jeśli jest prowadzona działalność gospodarcza, to na maksimum połowie powierzchni nieruchomości).

Kredyt konsolidacyjny, jeśli głównym zobowiązaniem jest kredyt hipoteczny, można spłacać w większości banków do 25 lat (patrz ranking). W przypadku konsolidacji innych zobowiązań okres jest krótszy (15 lat), a oprocentowanie – nieco wyższe.

Kilka banków daje kredyty konsolidacyjne na nieruchomości obciążone hipoteką (warunek to wystarczająca wartość mieszkania, domu czy działki).

Spośród banków, przepytywanych przez forum-kredytowe.pl tylko jeden bank zadeklarował, że akceptuje inne formy zabezpieczeń niż hipoteka na nieruchomości. Może to być poręczenie cywilne, kaucja, blokada środków wraz z zastawem na prawach. Może też zastosować blokadę papierów wartościowych albo hipotekę morska, czyli zastaw na statku.

2 komentarze

  1. az pisze:

    Zawsze rozwiązaniem może być zaciągniecie kredytu konsolidacyjnego bez hipoteki tam nie są wymagane żadne zabezpieczenia. Jednak niestety oprocentowanie jest na ogół wyższe.

  2. noril pisze:

    Banki i tak zawsze zarabiają

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *