Jakie zainteresowania wpisać do swojego CV?

Confident sales manager. Cheerful mature man holding digital tablet and looking over shoulder while another man and woman sitting in the background

Po uzupełnieniu CV o doświadczenie zawodowe, wykształcenie i umiejętności pora na przedstawienie swoich zainteresowań. Niektórzy zupełnie rezygnują z tej rubryki, a szkoda – bowiem podczas kiepskiej lub stresującej rozmowy rekrutacyjnej możemy nawiązać do hobby ze swojego CV i nawiązać ciekawą dyskusję z pracodawcą. Ponadto, Twoje zainteresowania mogą przydać się w zdobyciu wymarzonej pracy.

Warto pamiętać o kilku kwestiach podczas uzupełniania rubryki z zainteresowaniami:

Przedstaw konkretnie swoje hobby.

Zamiast pisać ogólnie “sport” podaj dokładniejszą informację, np. “bieganie” lub “jazda na rowerze”. Podobnie w przypadku książek czy muzyki – doprecyzuj co Cię interesuje, czy wolisz czytać książki przygodowe, czy słuchasz muzyki klasycznej.

Nie wpisuj cudzych zainteresowań.

…ani hobby znalezionych w internecie. Przedstaw to, co naprawdę Cię interesuje, co lubisz robić w wolnym czasie. Podczas rozmowy może wyjść na jaw, że informacje podane przez Ciebie w CV są podkoloryzowane.

Nie staraj się być oryginalna/-y na siłę.

Jeśli nie masz nietypowych zainteresowań – nic nie szkodzi. Podaj informacje zgodnie z prawdą, nawet jeśli Twoje hobby wydają Ci się za nudne na wpisanie ich do CV. Za to zdziwisz się, gdy podczas rozmowy z pracodawcą wyjdzie na jaw, że macie wspólne zainteresowania!

Nie nawiązuj do drażliwych tematów.

Chodzi tu przede wszystkim o hobby związane z religią, seksem itp. Unikaj również nawiązywania do polityki. Nie będzie to dobrze wyglądać w CV, a może wręcz zniechęcić pracodawców do zaproszenia Cię na rozmowę rekrutacyjną.

Przedstaw zainteresowania nawiązujące do stanowiska pracy, o które się starasz.

W swoim CV możesz opisać hobby związane z daną branżą, np. aplikując do firmy reklamowej zrobisz dobre wrażenie informacją o interesowaniu się”reklamą w Social Media” lub – starając się o stanowisko w butiku odzieżowym -“najnowszymi trendami mody oraz tworzeniem stylizacji”.
Jeśli Twoje pasje nie mają powiązania z branżą, w której szukasz pracy – nie przejmuj się tym. Z upływem czasu może się okazać, że nawet nietypowe hobby pomoże Ci w rozwijaniu umiejętności i kompetencji zawodowych na danym stanowisku.

Wydaje się, że rubryka o zainteresowaniach jest elementem zbędnym w CV. Jednak gdy już zostaniesz zaproszona/-y na rozmowę rekrutacyjną, pracodawca zacznie wypytywać Cię o Twoje doświaczenie i umiejętności, a Ciebie nagle dopadnie stres i nie będziesz wiedział/-a o czym mówić – nawiąż do swoich pasji. Rozmowa o hobby będzie bardziej interesująca niż przejmująca cisza. A jeśli okaże się, że dzielisz wspólne pasje z pracodawcą i wzbudzisz w nim pozytywne emocje? Nie zaniedbuj tej rubryki, zwiększa ona Twoje szanse na otrzymanie pracy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *