Jakiego języka obcego najlepiej się uczyć?

Na pewno spora część osób mających zamiar podjąć wyzwanie, jakim jest nauka nowego języka, długo zastanawia się, który z nich okaże się w perspektywie czasu najbardziej przydatny i zwiększy szanse powodzenia na przykład na rynku pracy. Jednak podejmując decyzję odnośnie do tego, który język wybrać, trzeba wziąć pod uwagę o wiele więcej zróżnicowanych kwestii.

Popularność języka i jego rozpowszechnienie

Zanim zabierzemy się za naukę języka obcego, warto przeprowadzić research na jego temat. Jeżeli chcemy poznać go w celu zwiększenia swoich szans na znalezienie lepiej płatnej pracy, dobrze sprawdzić czy istnieje zapotrzebowanie na specjalistów z jego znajomością oraz jak wyglądają w tym zakresie prognozy ekspertów. O ile nie zamierzamy wyjechać z Polski do państwa, w którym język ten pełni rolę urzędową, brak zainteresowania profesjonalistami porozumiewającymi się w nim powinien nieco ostudzić nasz zapał. W przypadku gdy w znacznej mierze uzależniamy swój rozwój zawodowy od znajomości języków obcych, takie „rozpoznanie terenu” jest więc konieczne do tego, by rozpocząć naukę realnie przydatnych treści.

Niemniej istotny czynnik stanowi to, jak bardzo rozpowszechniony na świecie jest określony język. Jeśli szukamy zatrudnienia w firmie międzynarodowej, z dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć, że wśród preferowanych pracowników będą tacy, którzy posługują się na dobrym poziomie angielskim, niemieckim, hiszpańskim czy francuskim, a także chińskim lub japońskim. Oczywiście bardzo wiele zależy tu od specyfiki działalności danego przedsiębiorstwa, dlatego też zapoznanie się z charakterystyką rynku pracy w interesującym nas regionie jest tak ważne.

Pomijając kwestie związane ściśle z poszukiwaniem pracy, można natomiast stwierdzić że warto uczyć się każdego języka, jaki tylko przypadnie nam do gustu. Jeżeli priorytetem jest dla nas to, by móc porozumiewać się z jak największą liczbą osób w każdym rejonie świata, zdecydowanie najlepszym wyborem będzie nauka angielskiego, hiszpańskiego i francuskiego. Popularność tych trzech języków jest powiązana z uwarunkowaniami historycznymi z czasów kolonialnych – znając je na dobrym poziomie swobodnie porozmawiasz dziś z mieszkańcami obu Ameryk, Australii, części Afryki oraz wielu krajów Europy. Dodatkowo, biorąc pod uwagę powszechność angielskiego, można z powodzeniem używać go w krajach azjatyckich jeśli nie mamy ochoty lub predyspozycji do nauki tamtejszych języków.

 Rodzaj języka ma duże znaczenie

Niezależnie od celu w jakim rozpoczynamy naukę języka, należy pamiętać o jego unikatowości. Nawet jeśli należą do tej samej rodziny i są łudząco do siebie podobne, języki posiadają zróżnicowany stopień trudności. Bazowanie na licznych analogiach między poszczególnymi słowami może okazać się zgubne, ponieważ często ten sam w zapisie wyraz oznacza w dwóch językach zupełnie coś innego; przykładem mogą być tu rosyjski i ukraiński. Jeżeli zachowamy w tym względzie ostrożność, nauka języków z tej samej grupy może być bardzo dobrym pomysłem.

Oczywiście każda osoba przyswaja dany język w indywidualnym tempie, zaś jedni ludzie mają większe predyspozycje do nauki języków romańskich, inni natomiast do słowiańskich czy azjatyckich. Jak więc stwierdzić, który typ języka będzie dla nas najbardziej odpowiedni? Najlepiej zrobić to intuicyjnie, podejmując próbę opanowania na przykład podstawowej lekcji szwedzkiego i zaobserwować, czy wyrażenia te są dla nas przyjazne w odbiorze i czy szybko wchodzą nam do głowy. Jeśli znasz już angielski, zastanów się jak szła ci jego nauka. Łatwo? Spróbuj więc przyswoić sobie niemiecki, w którym znajdziesz wiele analogicznych słów oraz zwrotów. Z kolei gdy przejawiałeś talent do francuskiego, dobrym pomysłem będzie zabranie się za włoski lub hiszpański. W ten sposób, rozsądnie bazując na znajomości jednego języka z danej rodziny, można łatwo nauczyć się kolejnych do niej należących.

Osobiste predyspozycje mają duże znaczenie również wtedy, gdy decydujemy się na wybór szkoły językowej oferującej kurs interesującego nas języka. Jeżeli wolimy standardowe lekcje z podręcznikiem, bez większego trudu znajdziemy dobrą placówkę. Z kolei gdy oczekujemy nieco luźniejszej atmosfery i nacisku na naukę języka mówionego, trafienie na właściwą szkołę będzie trochę trudniejsze. Mimo to warto jej poszukać, bowiem takie podejście także daje wymierne efekty; dowodem na to jest choćby GERelis z siedzibą we Wrocławiu. Strona placówki https://gerelis.pl/ jest jednym z ciekawszych miejsc, gdzie można przeczytać więcej o nowoczesnych sposobach edukacji językowej.

Bez względu na to, jakiego języka obcego zamierzasz się uczyć, powinien on zostać wybrany rozsądnie, po uprzednim wzięciu pod uwagę celów i założeń związanych z jego późniejszym wykorzystaniem w praktyce, jak również własnych możliwości i preferencji oraz wcześniejszych doświadczeń językowych. W ten sposób twoja motywacja podczas kursu będzie na optymalnym poziomie, a efekty zajęć sprawią ci największą satysfakcję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *