Jesteś na etapie budowy domu? Sprawdź, o czym powinieneś pamiętać

Budowa domu to jedna z najpoważniejszych i najkosztowniejszych inwestycji w życiu. W trakcie wznoszenia budynku czuwać nad wieloma sprawami i kontrolować postęp prac. Bywają takie sytuacje, w których zmiana kierownika budowy staje się uzasadniona. Poniżej kilka wskazówek, jak to zrobić.

  1. Zmiana kierownika budowy – kiedy warto się nad nią zastanowić i jak przebiega?
  2. Budowa i po budowie. Domowe sposoby na mycie drewnianej podłogi

Zmiana kierownika budowy – kiedy warto się nad nią zastanowić i jak przebiega?

Rola kierownika budowy jest bardzo istotna. To od właściwego nadzoru i koordynacji pracy pracowników zależą sprawnie i poprawnie przeprowadzone czynności. W sytuacji, gdy osoba wznosząca budynek ma wątpliwości co do fachowości kierownika budowy zarządzającego pracami, ma prawo zakończyć współpracę i zatrudnić innego specjalistę. Zanim nastąpi zmiana kierownika budowy, inwestor może potwierdzić swoje przypuszczenia i wątpliwości, korzystając z ekspertyzy przeprowadzonej przez rzeczoznawcę powołanego przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa. W sytuacji, gdy ekspert wykaże odstępstwa od projektu, wówczas inwestor z całym przekonaniem i bez wyrzutów sumienia będzie mógł zwolnić dotychczasowego kierownika budowy, a następnie zatrudnić na jego miejsce osobę bardziej kompetentną.

Budowa i po budowie. Domowe sposoby na mycie drewnianej podłogi

Domownicy, gdy już przejdą przez czasochłonny proces budowy domu, mogą przystąpić do części przyjemniejszej, jaką jest aranżacja wnętrz. Piękny drewniany parkiet w jodełkę jest marzeniem wielu osób, które cenią sobie dobry design. Decydując się na ten niemały wydatek, który ma cieszyć swoim widokiem i funkcjonalnością przez wiele kolejnych lat, warto wiedzieć, jak prawidłowo czyścić podłogi drewniane, aby wyglądały dobrze przez cały czas. Na początku należy odkurzyć podłogę przy pomocy odkurzacza z zanieczyszczeń, sierści zwierząt i kurzu. Następnie należy przystąpić do czyszczenia podłogi miękkim, dobrze odciśniętym mopem z mikrofibry. Należy mieć na uwadze, że drewno nie przepada za wilgocią, dlatego też nie należy doprowadzać do przemoczenia podłogi – nadmiar wody warto zebrać przy użyciu suchej ściereczki. W sytuacji, gdy drewniana podłoga jest nowa, należy postępować zgodnie z instrukcjami producenta dotyczącymi czyszczenia, aby nie ryzykować utraty gwarancji. Dobrym pomysłem jest korzystanie z delikatnych środków do czyszczenia, które nie mają negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

Domowe sposoby na mycie drewnianej podłogi opierają się również na samodzielnym przygotowaniu płynu do czyszczenia powierzchni drewnianych. W tym celu do wiaderka wypełnionego 5 litrami wody należy wlać szklankę octu i dodać kilka kropel olejku eterycznego. Tak stworzony płyn do czyszczenia doskonale poradzi sobie z usunięciem plam i zabrudzeń powstałych na skutek codziennego użytkowania. Gdy podłoga całkowicie przeschnie, można nawilżyć ją za pomocą kilku kropel olejku migdałowego lub oleju lnianego, który wyrównuje koloryt drewna, odżywia je i pielęgnuje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *