Keep Going Group – rejestracja spółek, biuro rachunkowe, inkubator przedsiębiorczości

Przedsiębiorcy z wieloletnim stażem doskonale wiedzą jak skomplikowane w kwestiach prawnych bywa prowadzenie swojego biznesu. Trudne wybory czekają nas już od samego początku czyli przy wyborze odpowiedniej formy prawnej dla projektu, a następnie przejście przez szereg formalności i stałe wywiązywanie się w odpowiednich terminach z obowiązków ciążących na przedsiębiorcach (które również będą zależne od naszych początkowych wyborów).

Jak wybrać formą prawną dla spółki?

Wybór formy prawnej powinien być dobrze przemyślany i dopasowany do naszych planów na rozwój, ryzyka związanego z odpowiedzialnością majątkową wspólników, czy np. sposobu opodatkowania. Do wyboru mamy jednoosobowe działalności gospodarcze (JDG) oraz spółki – te dzielą się na spółki prawa cywilnego (utworzone na podstawie umowy między osobami fizycznymi) oraz spółki prawa handlowego, które dzielimy na osobowe (spółka jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna) oraz kapitałowe (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółka akcyjna).

Czym się charakteryzują poszczególne spółki? Oto specyfika najważniejszych z nich!

1. Spółka cywilna

Spółka cywilna to najprostsza z możliwych spółek jaka jest przewidziana polskim prawem. Złożona jest z osób fizycznych lub prawnych, które zawarły między sobą umowę. Funkcjonowanie spółki w głównej mierze reguluje kodeks cywilny. Do otwarcia takiej formy działalności potrzebne są przynajmniej dwie osoby fizyczne, które odpowiadają solidarnie całym swoim majątkiem za zobowiązania spółki. Rejestracja spółki cywilnej odbywa się przez Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

2. Spółka jawna

Spółka jawna podobnie jak spółka cywilna może być założona przez osoby fizyczne bądź prawne – podobnie również wspólnicy odpowiadają całym swoim majątkiem, mogą mieć jednak inne kompetencje w zakresie decyzyjności. Taka spółka może posiadać swój majątek – jej zobowiązania pokrywane są w pierwszej kolejności z majątku spółki, dopiero w drugiej kolejności z majątku wspólników.

3. Spółka z ograniczona odpowiedzialnością (Sp. z o.o.)

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością stanowi odrębny byt w kwestii osobowości prawnej. Sp z o.o. posiada swój własny majątek, z którego pokrywane są wszelkie zobowiązania spółki. Odpowiedzialność własnym majątkiem wspólników występuje tylko w szczególnych sytuacjach np. w przypadku braku zgłoszenia upadłości na czas. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością wiąże się jednak z wieloma dodatkowymi obowiązkami, jak prowadzenie pełnej księgowości (księgi handlowe), czy składanie sprawozdań finansowych.

4. Prosta spółka akcyjna

Prosta spółka akcyjna to nowa forma prawna, która ma wejść w życie w roku 2020 w odpowiedzi na zapotrzebowanie startupów. PSA ma być łatwa w rejestracji oraz ma nie wymagać kapitału zakładowego. Rejestracja spółki będzie dostępna w sieci internet. Uproszczony zostanie również proces likwidacji spółki.

Zastanawiasz się jak wybrać formę prawną dla swojej spółki oraz jak ją zarejestrować?

Keep Going Group - rejestracja spółek, biuro rachunkowe, inkubator przedsiębiorczości

Przeczytaj także:
Serwis i wynajem kserokopiarek – dlaczego warto korzystać ze sprawdzonych firm?
Wróżby na finanse, czyli jak Wróżka Ksymena może pomóc w poprawie finansów osobistych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *