Kierowca autobusów szkolnych – to wcale nie takie proste

bus-driver-jobs-560x373

Chociaż praca jako kierowca autobusu szkolnego nie wymaga wielkiego wykształcenia jest bardzo odpowiedzialna. Jeśli chce się pracować na tym stanowisku należy w pierwszej kolejności dowiedzieć się jak najwięcej o szkoleniach, obowiązkach i licencjach, aby sprawdzić, czy jest to odpowiednia kariera.

Dla kogo będzie to odpowiednia praca?

Jeśli lubi się pracę z dziećmi, to kariera kierowcy autobusu szkolnego może być dla Ciebie. Kierowcy autobusów szkolnych zazwyczaj pracują w niepełnym wymiarze czasu w ciągu roku szkolnego. Prowadzą autobusy szkolne na trasach do szkół, a także na specjalne okazje.

Podstawowe informacje

Kierowcy autobusów to nie tylko operatorzy pojazdów – uczniowie często uważają, że są ich przyjaciółmi, a rodzice ufają im – gdyż ci czuwają nad bezpieczeństwem ich dzieci. Choć edukacja wyższa nie jest wymagana w tej karierze, kierowcy autobusów szkolnych muszą ukończyć szkolenie i uzyskać licencję na komercyjne prawo jazdy oraz potwierdzenie, że mogą pracować jako kierowcy autobusu.

Wymagane jest ukończenie formalnego programu szkoleń w zakresie jazdy autobusowej. Prognozowany wzrost zatrudnienia wynosi około 6% dla kierowców szkół lub kierowców specjalnych autobusów. Kierowcy autobusów odbierają uczniów na przystankach wzdłuż wyznaczonych tras i wysadzają ich w szkole. Mogą też transportować uczniów i nauczycieli na specjalne imprezy, takie jak wycieczki polowe lub imprezy sportowe. Kierowcy autobusów szkolnych są zazwyczaj zatrudniani w niepełnym wymiarze godzin w roku szkolnym, często pracując w podzielonych porach dnia i popołudnia. Niektórzy kierowcy mogą parkować swoje autobusy w domu lub w dogodnych lokalizacjach poza godzinami pracy, podczas gdy inne muszą zwrócić pojazdy do terminali autobusowych. W dodatku mogą wypełniać inne obowiązki w szkole, podejmując pracę w niepełnym wymiarze czasu jako dozorca czy pomoc w klasie.

Obowiązki

Kierowcy autobusów szkolnych muszą uważać na ruch i warunki pogodowe, muszą trzymać się harmonogramu i dbać o bezpieczeństwo pasażerów. Muszą mieć pewność że ich pojazdy działają prawidłowo każdego dnia, sprawdzając hamulce, opony i inne części. Kierowcy są również odpowiedzialni za utrzymanie bezpiecznego środowiska w autobusie poprzez egzekwowanie reguł postępowania i reagowanie na sytuacje kryzysowe. Muszą śledzić ilość wykorzystywanego paliwa, liczbę uczniów transportowanych i przejechane kilometry.

Informacje o wynagrodzeniu i perspektywy zatrudnienia

Przewiduje się zatrudnienie kierowców autobusów szkolnych o tendencji zwyżkowej o 6% w okresie 2014-2024, głównie ze względu na rosnącą liczbę uczniów. Wymagania dla kierowcy autobusu szkolnego nie są wygórowane. Kierowcy autobusów szkolnych nie muszą posiadać stopni naukowych, jednak zazwyczaj muszą oni ukończyć formalne programy szkoleniowe. Program szkoleniowy składa się zasadniczo z dydaktyki i praktycznej nauki. Tam nauczą się podstawowych przepisów, a także umiejętności biurowych i obsługi klienta. Uczestnicy szkolenia wykonują także takie ćwiczenia, jak parkowanie i sterowanie autobusem. Mogą jeździć na trasach pod nadzorem wykwalifikowanych kierowców autobusów.

Tajniki pracy kierowcy autobusu wyjawił nam pracownik firmy przewozowej http://www.auto-busy.net.pl/ – dziękujemy za rozmowę

1 Komentarz

  1. Dekson pisze:

    Nie jest trudno się domyślić, praca z ludźmi to ciężki kawałek chleba a co dopiero z dzieciakami!? Jeżdżę od pon do piątku do Rzeszowa do pracy właśnie ze znajomym kierowcą popularnego lokalnego przewoźnika (Słoneczko, polecam – http://www.autokary-lancut.pl) i szczerze mówiąc albo sie postarzałem albo z młodzieżą bywa różnie. Chodzi mi o kulturę i styl bycia.. ale może czasy się zmieniły na tyle, że ja nie nadążam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *