Kierunek: geodezja. Gdzie nas to zaprowadzi?

Geodezja to zestaw potężnych technik obserwacji Ziemi, powiązanych metodologii i narzędzi analitycznych, które dziś wnoszą istotny wkład w naukę i społeczeństwo. Jednak geodezja nie jest nową, dziecięcą nauką technologiczną. Jego historia sięga setek lat – niektórzy twierdzą, że tysiące lat, a starożytni Grecy i inne kultury przedchrześcijańskie ukształtowały jego kierunek.

Ilustruje to jej klasyczna definicja jako nauka pomiaru i odwzorowania geometrii, orientacji w przestrzeni i pola grawitacyjnego Ziemi – obecnie uwzględniamy również ich zmiany w czasie. Na poziomie praktycznym praktyka geodezyjna stanowi podstawę pomiarów, nawigacji i mapowania oraz cyfrowych zbiorów danych stanowiących podstawę tych działań.

Co sprawiło, że geodezja zmieniła się z ezoterycznej nauki przyrodniczej, która stanowi podstawę tworzenia map, w dzisiejszą najnowocześniejszą geonaukę?

Istnieje wiele przyczyn tej transformacji. Po pierwsze, współczesna geodezja opiera się na technologii kosmicznej, a dzięki postępom w czujnikach satelitarnych i rosnącemu portfolio misji satelitarnych poczyniono ogromne postępy w zakresie dokładności, rozdzielczości i zasięgu. Po drugie, firma geodezyjna Olsztyn może mierzyć parametry Ziemi, których nie potrafi żadna inna technika teledetekcji, takie jak położenie i prędkość punktów na powierzchni Ziemi oraz kształt i zmiany powierzchni oceanów i lądów na Ziemi, a także mapować przestrzenne i czasowe cechy pola grawitacyjnego.

Te parametry geodezyjne są w rzeczywistości „odciskami palców” wielu dynamicznych zjawisk na Ziemi, w tym tych, które obecnie kojarzymy z globalną zmianą (z powodu przyczyn antropogenicznych i naturalnych). Wyzwaniem jest odwrócenie zewnętrznych przejawów tych zjawisk globalnej zmiany w celu pomiaru i monitorowania w czasie podstawowych przyczyn fizycznych.

Wreszcie, tym, co nieubłaganie kieruje geodezję w przyszłość, jest innowacyjne wykorzystanie sygnałów przesyłanych przez globalne systemy nawigacji satelitarnej, takie jak GPS. Systemy te znacznie poprawiły nasze zrozumienie tego, jak solidna Ziemia, atmosfera i oceany działają jako system, dając nam nowy wgląd w cyrkulację atmosferyczną i oceaniczną, globalny obieg wody, przybywanie i zanikanie lodu i lodowców, podnoszenie się poziomu mórz, globalny ruch tektoniczny i lokalne mechanizmy uskoków trzęsień ziemi, żeby wymienić kilka zastosowań geodezyjnych do obserwacji Ziemi.

Globalny System Obserwacji Geodezyjnej odgrywa dziś kluczową rolę w geodezji – jednak zobaczymy ogromny wzrost zdolności. Geodezja dąży do zwiększenia poziomu dokładności wyznaczania tych parametrów geodezyjnych dziesięciokrotnie w ciągu najbliższej dekady. Jest ważnym elementem – integruje wszystkie pomiary geodezyjne w celu monitorowania zjawisk i procesów w systemie Ziemi z dużo większą wiernością niż obecnie. Ta integracja oznacza:

  • włączenie wszystkich istotnych informacji do oszacowania parametrów,

  • połączenie danych geometrycznych i grawimetrycznych,

  • wspólne oszacowanie wszystkich niezbędnych parametrów reprezentujących stałą Ziemię, hydrosferę (w tym oceany, pokrywy lodowe, wody kontynentalne) i atmosferę.

Ponadto techniki o wysokiej dokładności — udoskonalane przez kilka dziesięcioleci — zapewniają codzienne sposoby określania współrzędnych a ten układ odniesienia jest obecnie podstawą większości krajowych i regionalnych danych kartograficznych i naukowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *