Kim jest broker i jakie są jego zadania

broker-aleman

Broker to osoba, która zajmuje się określonymi działaniami na korzyść klienta. Pod tym hasłem znajdują się nie tylko indywidualne osoby fizyczne, ale także prawne lub organizacje. Najczęściej z tym określeniem spotyka się, mówiąc o inwestycjach giełdowych. Decydując się na inwestowanie aktywami giełdowymi, najczęściej korzystamy właśnie z ich usług poprzez dom maklerski.

Broker agencyjny

Na giełdzie najczęściej spotyka się brokerów agencyjnych. Ich zadania można podsumować w bardzo prosty sposób. Mają tak inwestować pieniędzmi klienta, by ten na tym zarobił. Polega to na ciągłym kupnie i sprzedaży danych aktywów według przyjętej strategii. Tych jest całe mnóstwo. Może to być zwykła gra na giełdzie, inwestowanie w fundusze albo opcje binarne.

Praktycznie każda osoba z zewnątrz, decydująca się na pewien rodzaj inwestowania, musi skorzystać z usług brokera. Nawet zapisując się na akcje poprzez bank, korzysta się z ich wewnętrznego domu maklerskiego, w którym są zatrudnieni właśnie brokerzy. Jak zostało wspomniane wcześniej, ich głównym zadaniem jest pomnażanie pieniędzy klientów. Broker agencyjny sam nigdy nie inwestuje własnych środków. Jak to jednak jest w rzeczywistości, bardzo często zdarza się, że nie uda się przewidzieć przyszłości i jednak ponosi się stratę. Nie oznacza to, że broker niczego nie zarobi. Takie osoby działają na prowizję. Od każdej przeprowadzonej czynności kupna-sprzedaży pobierają ułamek procenta zainwestowanych pieniędzy. Nawet w przypadku straty klienta.

Będąc osobą indywidualną, trzeba na to bardzo uważać. Nie każdy zysk dalej będzie zyskiem po odliczeniu prowizji domu maklerskiego. Pewna część ludzi wykonujących ten zawód pracuje również na własny rachunek, a więc inwestuje także własne pieniądze. Nazywa się ich broker-dealerami, a niektórzy inwestorzy bardziej wolą korzystać z ich usług. Twierdzą, że tacy brokerzy bardziej uważają i rozważniej dokonują decyzji, gdyż chodzi także o ich finanse.

Broker informacji

Nie każdy broker musi zajmować się samymi czynnościami kupna i sprzedaży aktywów. Niektórzy klienci wolą dokonywać samodzielnych zakupów bezpośrednio na giełdzie, a tym samym stać się brokerem indywidualnym. Nie zawsze jednak, tacy klienci mają czas na wielogodzinne, codzienne rozpoznawanie rynku. By ulżyć sobie w pracy, korzystają z usług brokera informacji. Jego jedynym zadaniem jest przeprowadzanie analiz i zbieranie informacji, które potem odsprzedaje się komuś innemu. Można także spotkać się z dokładnym przeciwieństwem, czyli brokerem dyskontującym. Taka osoba nie prowadzi sama rozeznania i nie analizuje informacji. Jej celem jest samo przeprowadzanie akcji kupna i sprzedaży, bez kompletnej znajomości sytuacji rynkowych. Szczególnie w większych domach maklerskich, wykorzystuje się zarówno jeden, jak i drugi typ brokerów równolegle.

Podział zadań znacznie przyspiesza pracę w całej firmie i pozwala więcej zarobić. Jeśli broker musi sam przeprowadzać analizy i badać rynek, może nie zdążyć po prostu dokonać zakupu lub sprzedaży w konkretnym, optymalnym momencie. Z usług brokera dyskontującego korzysta się także przy inwestowaniu indywidualnym. Kiedy klient sam decyduje o odpowiedniej chwili wykonania pewnej akcji, ten tylko ją wykonuje. Nie angażuje się w tę decyzję i nie udziela żadnych porad. Dzięki temu, prowizje przez nich pobierane są znacznie niższe niż w przypadku brokera agencyjnego.

Broker a makler

Broker jest zawodem o poziom niższym od maklera, a zostać nim może każdy. W ten sposób nazywa się nawet osoby prywatne, które po prostu dobrze poruszają się po giełdzie i znają jej zasady. Zostanie maklerem jest znacznie trudniejsze. Niezbędne jest zdobycie odpowiedniej licencji, a więc zdanie egzaminu z wiedzy teoretycznej i praktycznej. Broker może działać tylko i wyłącznie na własnym przeczuciu. Inwestowanie maklera poparte jest praktyką, doświadczeniem i kompetencjami. Dlatego właśnie większe instytucje, które zajmują się inwestowaniem milionów lub miliardów, zatrudniają maklerów zamiast brokerów.

Informacji na temat pracy brokera udzielił nam serwis eopcje.pl na którym dowiesz się między innymi na czym polegają opcje binarne

1 Komentarz

  1. Lumpex pisze:

    Jak jesteście zainteresowani opcjami binarnymi to polecam wam najpierw pobawić się w jakieś demo. Praktycznie każda platforma ma taką opcję z wirtualną gotówką. Polecam wam dodatkowo ten artykuł http://www.seminariumbiznesowe.pl/opcje-binarne-demo-opinia/. Sporo informacji dla początkujących.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *