Kim jest komornik sądowy?

Dochodzenie należności od dłużnika, który nie planuje wywiązywać się ze swoich zobowiązań, jest dla wierzycieli mocno utrudnione. Im dłużej ktoś nie płaci, tym mniejsze są szanse na to, by w jakikolwiek polubowny sposób skłonić go do tego. Wtedy jedynym rozwiązaniem jest oddanie sprawy na drogę sądową, a następnie – po uzyskaniu tytułu egzekucyjnego – zgłoszenie się do komornika sądowego.

Komornik sądowy nie należy do zawodów lubianych w społeczeństwie, szczególnie przez osoby, które miały z nim styczność z perspektywy bycia dłużnikiem. Dla wierzycieli jest natomiast ostatnią instancją, aby odzyskać zaległości. Z usług komornika korzystają zarówno osoby prywatne, jak i firmy, które mają klientów czy kontrahentów zalegających z płatnościami. Komornik sądowy jest urzędnikiem państwowym, który wykonuje swoje czynności na podstawie prawomocnego wyroku sądowego. Działa zgodnie z przepisami prawa i w określonym, ściśle uregulowanym zakresie.

Co może komornik sądowy?

Komornik Sądowy ma za zadanie odzyskać należności, jakie są wymagane tytułem egzekucyjnym. Każdy wierzyciel, który przebrnie przez drogę sądową i uzyska tytuł wykonawczy, ma możliwość zgłoszenia się do komornika, który na różne sposoby będzie próbował odzyskać zaległe należności. Komornik może między innymi zająć wynagrodzenie za pracę, a także środki na rachunkach bankowych należących do dłużnika. I nie ma tu znaczenia, czy tym dłużnikiem jest osoba prywatna, czy firma. Zajęcie dotyczy zarówno kont indywidualnych, jak i firmowych, a także wszystkich innych produktów bankowych, jak chociażby lokaty. Zajęciu komorniczemu podlegają również wszystkie ruchomości i nieruchomości należące do dłużnika. Komornik ma dostęp do informacji znajdujących się w urzędzie skarbowym czy Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Może z nich dowiedzieć się, gdzie dłużnik jest zatrudniony czy z jakiego tytułu uzyskuje środki pieniężne. Ma również specjalny system Ognivo, który pozwala na zajmowanie rachunków bankowych w różnych bankach.

Skuteczność działania komornika

Działania komornika, choć niemile widzialne przez dłużników, są dosyć skuteczne w sytuacji, gdy dłużnik dobrowolnie nie spłaca swoich zaległości. Zajęcie środków na koncie czy wynagrodzenia za pracę trwa bowiem do momentu, gdy cała należność zostanie spłacona. Oczywiście, są tutaj również pewne granice i obwarowania – komornik nie może zająć wszystkich środków na koncie czy całej wypłaty, obowiązuje bowiem kwota wolna do zajęcia. Trzeba również pamiętać, że komornik pobiera wynagrodzenie za swoje czynności, co powiększa kwotę, jaka jest ściągana z dłużnika. Jeśli ktoś na drodze przedsądowej czy po otrzymaniu zwykłego wezwania do zapłaty nie ureguluje swojej należności, musi liczyć się z tym, że jego dług urośnie i do oddania będzie dużo więcej. Dlatego też zdecydowanie lepiej jest regulować swoje należności w terminie, ewentualnie próbować dogadać się z wierzycielem na temat rozłożenia spłaty na raty. Gdy sprawa trafi do egzekucji komorniczej, problemy dłużnika z pewnością będą bowiem dużo większe niż wcześniej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *