Klucz udarowy – jaki powinien wybrać mechanik-amator?

Wyposażenie domowego warsztatu to nie lada wyzwanie. Nieraz trzeba pogodzić wysokie oczekiwania z okrojonym budżetem. Jednak nawet za nieduże pieniądze można zadbać o wybór sprzętu, który będzie służył nam przez lata. Tak właśnie jest z kluczem udarowym, sprzętem najczęściej kupowanym przez profesjonalnych mechaników. Nie oznacza to jednak, że fan majsterkowania przy własnym aucie nie może sobie sprawić takiego sprzętu do własnych potrzeb.

Do czego przydaje się klucz udarowy?

Klucz udarowy jest niezbędny przy odkręcaniu i dokręcaniu śrub, zwłaszcza przy kołach w samochodzie. Często, ze względu na warunki użytkowania, są one zapieczone i zapiaszczone, stąd do odkręcenia ich potrzeba siły. Klucz za pomocą udaru “stuka” w śrubę, wymuszając jej obrót w określoną stronę.

Klucze udarowe w ofercie narzedzia.pl

Klucz udarowy dobrze sprawdza się w przypadku śrub łatwo dostępnych. W pozostałych przypadkach będzie wymagane posiadanie klucza kątowego. Klucze o niskim momencie obrotowym można używać także do wykręcania śrub zapłonowych.

Rodzaje kluczy udarowych – jakie dla amatora?

Podstawowy podział kluczy udarowych opiera się na sposobie ich zasilania. Wśród modeli do amatorskiego użytku warto wymienić:

klucze pneumatyczne – to idealny wybór dla mechanika-amatora, który ma już w swoim warsztacie sprężarkę ( albo planuje jej zakup). Inaczej zakup takiego kompletu jest zupełnie nieopłacalny, chyba, że potrzebujemy nasadki do śrub o średnicy ⅜”, ponieważ elektryczne modele rzadko są w nią wyposażone,

klucze elektryczne – zasilane akumulatorowo, sieciowo albo prądem z zapalniczki samochodowej. W przypadku amatorskiego zastosowania dobrym wyborem będzie sprzęt akumulatorowy – pozwala on na szeroki zakres użytkowania. Nie jesteśmy zależni od dostępu do prądu. Taki klucz można wozić nawet w bagażniku, aby wykorzystać w przypadku pany.

Klucze udarowe można także podzielić ze względu na sposób użytkowania:

  • z regulacją – najtańsze modele mogą jej nie posiadać. Przydają się w przypadku kluczy o wyższej prędkości obrotowej. W zależności od wykonywanej pracy musi istnieć możliwość jej regulacji w zależności od rodzaju śruby,
  • kątowe – używane raczej przez profesjonalistów w przypadku trudnodostępnych śrub. Cechują się wysoką ceną. W przypadku amatorów lepszym wyborem jest zakrętarka udarowa,
  • z dynamometrem – dynamometr pozwala precyzyjnie określić siłę, z jaką będzie wkręcana lub wykręcona śruba. Częściej ma to zastosowanie w modelach profesjonalnych.

Jaki klucz udarowy kupić?

Na zakup amatorskiego klucza udarowego należy przeznaczyć kilkaset złotych. Najtańsze są klucze pneumatyczne – tu jednak należy pamiętać o konieczności posiadania odpowiedniego kompresora.

W przypadku modeli akumulatorowych – zestaw z akumulatorem jest zwykle droższy, niż bez. Wielu producentów oferuje serię urządzeń, zasilanych jednym akumulatorem. Można w ten sposób wyposażyć domowy warsztat w wiertarkę, szlifierkę, a nawet piłę tarczową – wszystkie zasilane jedną baterią. Takie serie oferuje między innymi Bosch, Ryobi, Graphite oraz Einhell.

Jeśli masz problem z wyborem, zobacz ranking akumulatorowych kluczy udarowych: https://www.narzedzia.pl/artykuly/jaki-klucz-udarowy-wybrac-ranking-akumulatorowych-kluczy-udarowych,5077.html.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *