Korekcja stożka rogówki Kraków – czym jest i jakie są metody leczenia?

Stożek rogówki, znany również jako keratoconus, to schorzenie oczu, które prowadzi do stopniowej deformacji i cienienia rogówki, co z kolei może wpłynąć na ostrość widzenia. Wraz z postępem choroby, wzrok staje się coraz mniej ostrościowy i zniekształcony, a osoby dotknięte keratoconusem często mają trudności z widzeniem w nocy, a także w dostrzeganiu jasnych i ciemnych kontrastów. Na szczęście istnieją różne metody korekcji stożka rogówki w Krakowie, które mogą pomóc w przywróceniu normalnego wzroku i poprawieniu jakości życia.

Diagnoza keratoconusu

Zanim przejdziemy do opisu metod korekcji stożka rogówki, warto zastanowić się nad sposobami diagnozy tej choroby. Najważniejszym narzędziem diagnostycznym jest topografia rogówki, której wyniki pozwalają na określenie kształtu rogówki, jej grubości oraz stopnia jej deformacji. Kolejnym testem, który może pomóc w diagnozie keratoconusu, jest pachymetria, która pomaga w określeniu grubości rogówki. W niektórych przypadkach może być konieczne wykonanie tomografii optycznej koherentnej, która pozwala na uzyskanie jeszcze bardziej szczegółowych informacji na temat struktury rogówki.

Metody korekcji stożka rogówki w Krakowie

Istnieje wiele metod korekcji stożka rogówki w Krakowie, które są stosowane w zależności od indywidualnego przypadku i stopnia zaawansowania choroby. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.

Kontaktowe soczewki korekcyjne

Jednym z najprostszych i najczęściej stosowanych sposobów korekcji stożka rogówki są kontaktowe soczewki korekcyjne. Soczewki te są zazwyczaj miękkie i przylegają do powierzchni rogówki, dzięki czemu zapewniają jasne i ostre widzenie. Soczewki korekcyjne są stosowane zarówno jako leczenie jednostronne, jak i obustronne. W niektórych przypadkach mogą być również stosowane jako metoda przedoperacyjna przed wszczepieniem sztucznej soczewki.

Wszczepienie pierścieni rogówkowych

Wszczepienie pierścieni rogówkowych jest inną metodą leczenia stożka rogówki. Jest to stosunkowo nowa metoda, która polega na umieszczeniu w rogówce małych pierścieni z tworzywa sztucznego. Pierścienie te pomagają w stabilizacji ksztatuje rogówki, co przeciwdziała jej deformacji i poprawia ostrość widzenia. Wszczepienie pierścieni rogówkowych jest stosunkowo bezpiecznym zabiegiem, który jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Pacjent może wrócić do normalnej aktywności w ciągu kilku dni po zabiegu.

Keratoplastyka

Keratoplastyka, znana również jako przeszczep rogówki, jest bardziej zaawansowaną metodą leczenia stożka rogówki. Polega ona na usunięciu uszkodzonej części rogówki i zastąpieniu jej zdrową częścią z dawcy. Przeszczep rogówki może być całkowity lub częściowy, a zabieg może być wykonywany jako operacja na otwartym lub zamkniętym oku.

Laserowa korekcja wzroku

Laserowa korekcja wzroku, znana również jako zabieg LASIK, może być stosowana jako metoda leczenia stożka rogówki u pacjentów, u których choroba jest w początkowym stadium. W przypadku LASIK, laser jest używany do usunięcia cienkiej warstwy rogówki, po czym używa się go do kształtowania pozostałej części rogówki w taki sposób, aby poprawić ostrość widzenia.

Podsumowanie

Korekcja stożka rogówki w Krakowie jest dostępna w różnych formach, w zależności od stopnia zaawansowania choroby i indywidualnych potrzeb pacjenta. Kontaktowe soczewki korekcyjne są stosowane jako najprostsza metoda, natomiast wszczepienie pierścieni rogówkowych, keratoplastyka i laserowa korekcja wzroku są bardziej zaawansowanymi metodami leczenia. Bez względu na wybraną metodę, ważne jest, aby pacjent był pod opieką doświadczonych specjalistów, którzy zapewnią najwyższą jakość opieki i najlepsze rezultaty leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *