KRUK opublikował nowy raport. Polacy zadłużają się po uszy

shutterstock_104133119

W najnowszym komunikacie podanym przez firmę KRUK czytamy, że przeciętne zadłużenie Kowalskiego sięga dziś blisko 10,000 złotych. Problem jest poważny, bo terminowa spłata swoich zobowiązań to realne zagrożenie dla blisko 2 milionów Polaków.

10,000 złotych, tyle winny jest statystyczny zadłużony

Z raportu opublikowanego przez KRUK wynika, że firma wykupiła od banków wierzytelności o łącznej wartości 22 miliardów złotych. W ocenie prezesa spółki, Piotra Krupy – KRUK przejął w tej chwili zobowiązania przeterminowane o ok. 10-12 miesięcy.

W materiale prasowym czytamy, że głównymi powodami, dla których Polacy mają tak poważne trudności w terminowym regulowaniu swoich zobowiązań są mniejsze i większe wypadki losowe, a w tym m.in. rozstanie z małżonkiem lub przerwanie ciągłości zawodowej.

Raport KRUK udowadnia, że najwięcej zadłużonych mieszka na Śląsku oraz w Małopolsce.

Problemów finansowych Polaków nie ma końca

Polacy mają poważne problemy finansowe także wtedy, kiedy nie mają żadnych niestandardowych zobowiązań, np. pod postacią kredytu hipotecznego. Badania zlecone przez KRUK, a przeprowadzone przez Instytut Millward Brown dowodzą, że przeszło 2/3 Polaków określa swoją sytuację jako przeciętną, bo aż 90% miesięcznego wynagrodzenia przeznaczamy na pokrycie podstawowych i tych niezbędnych do życia artykułów.

Nieco ponad 13% respondentów oceniło, że ich wydatki są wyższe niż zarobki, a średnio tylko co 5. określił, że jego sytuacja finansowa jest dobra, tj. taka, która pozwala im na bardzo komfortowe pokrywanie bieżących kosztów oraz odkładanie oszczędności na przyszłość.

Na co wydajemy najwięcej pieniędzy?

Badania KRUK dowodzą, że Polacy najwięcej wydają na odzież, jedzenie oraz utrzymanie domu lub mieszkania (m.in. media, czynsz). Czołówkę zamykają opłaty za internet, telewizję i telefon.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *