Księgowość w firmie – samodzielnie czy z biurem rachunkowym?

Wielu przedsiębiorców zastanawia się nad wyborem pomiędzy prowadzeniem samodzielnie księgowości w firmie, zatrudnieniu księgowej na etat lub wybraniem dobrego biura rachunkowego. Dużo zależy od tego w jaki sposób będziemy się rozliczać z Urzędem Skarbowym.

  1. Rodzaje rozliczeń
  2. Czego możemy oczekiwać od profesjonalnego biura rachunkowego?
  3. Jak wybrać dobre biuro rachunkowe?

Rodzaje rozliczeń

Mamy do wyboru dwa warianty: rachunkowość uproszczoną oraz rachunkowość pełną. Rachunkowość uproszczona to:

– karta podatkowa,

– ewidencja przychodów,

– podatkowa księga przychodów i rozchodów, w skrócie PKPiR.

Prowadzenie rachunkowości pełnej dotyczy spółek kapitałowych, spółek z o.o., spółek komandytowych, komandytowo-akcyjnych, osób prawnych oraz grup przedsiębiorców, o ile ich przychody netto za poprzedni rok obrotowy przekroczyły 1,2 mln euro. I tak jak z księgowością uproszczoną dalibyśmy radę, tak  księgowością pełną nie poradzimy sobie samodzielnie. Potrzebne nam będzie biuro księgowe Marki FinansDor oferujące obsługę z zakresu księgowości. Księgowi w Markach zaopiekują się kompleksowo naszą firmą. Wszyscy posiadają wymagane certyfikaty Ministra Finansów. Dodatkowo gdybyśmy potrzebowali obsługi z zakresu kadr i płac, również możemy liczyć na ich pomoc.

Czego możemy oczekiwać od profesjonalnego biura rachunkowego?

Zamiast biura rachunkowego zawsze możemy zatrudnić w firmie księgową. Patrząc jednak na koszty utrzymania pracownika, zupełnie nam się to nie opłaca. Biuro księgowe w Markach do każdego klienta podchodzi indywidualnie, tym niemniej można z ich oferty wybrać jeden z przygotowanych pakietów:

– pakiet Pełne Księgi Handlowe,

– pakiet Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów z Vat,

– pakiet Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów bez Vat,

– Ryczałt Ewidencjonowny.

Wszystkie pakiety zawierają obsługę kadrowo-płacową, co znacznie ułatwia pracę, jeśli w firmie nie mamy zatrudnionego specjalisty ds. kadr i płac. Biuro rachunkowe w Markach posiada również dodatkowe usługi, takie jak choćby pomoc w wyborze formy prawnej oraz formy opodatkowania, pomoc w wypełnieniu wniosku o wpis do KRS, do ewidencji działalności gospodarczej, zgłoszenie do ZUS, zgłoszenie rejestracyjne VAT-R oraz NIP. Na życzenie mogą również sporządzić sprawozdania statystyczne GUS, jak i rozliczyć osoby nieprowadzące działalności gospodarczej oraz mogą nas reprezentować w ZUS-ie, Urzędzie Skarbowym i innych instytucjach. To kawał dobrej roboty, na którą stracilibyśmy mnóstwo cennego czasu.

Jak wybrać dobre biuro rachunkowe?

Nie można wyłącznie kierować się ceną, ponieważ jakość nie zawsze idzie z nią w parze. Zanim zdecydujemy się na współpracę z biurem rachunkowym, poczytajmy opinie o nim, podpytajmy znajomych, sprawdźmy ofertę, czy jest na tyle duża, by podołać naszym potrzebom. Pamiętajmy żeby zwrócić uwagę na to, czy biuro rachunkowe posiada ubezpieczone od odpowiedzialności cywilnej z tytułu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Wielu z nas wybierze biuro rachunkowe, choćby z uwagi na odpowiedzialność, dbanie o interesy klienta, pomoc nie tylko księgową, ale również z zakresu doradztwa. Dobre biuro rachunkowe potrafi się dopasować do każdego klienta, wybierajmy więc biuro rachunkowe z elastycznym modelem działania.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *