Legalizacja dokumentów – kilka przydatnych informacji

Praca bądź studia za granicą nie są w dzisiejszych czasach niczym nowym czy rzadko spotykanym. Coraz więcej osób podróżuję w celach naukowych czy zarobkowych po całej Europie i świecie. Jeśli jednak chcemy zamieszkać w jakimś kraju na dłużej, zacząć naukę czy pracę, warto pomyśleć o legalizacji swoich dokumentów. W polskiej wersji nie będą one bowiem honorowane w zagranicznych urzędach.

Legalizacje.com - legalizacje dokumentówLegalizacja dokumentów jest niezbędna w każdym przypadku, gdy chcemy podjąć legalne zatrudnienie za granicą, zapisać się do szkoły lub na studiach. Konieczność legalizacji dokumentów dotyczy też naszej rodziny. Jeśli mieszkając za granicą, sprowadzamy do siebie rodzinę i dzieci, to one również muszą mieć poświadczone co najmniej akty urodzenia. Bez tych poświadczeń może być problem z dostaniem się do przedszkola czy szkoły, podjęciem legalnej pracy, wynajęciem mieszkania czy z wieloma innymi urzędowymi sprawami.

Szybkie poświadczenie do 64 państw

WizaSerwis.pl - legalizacja dokumentówLegalizacja dokumentów jest dokładnie określona w tak zwanej konwencji haskiej, która została podpisana przez 64 państwa. Celem konwencji było usprawnienie obiegu dokumentów, których legalizacja i poświadczanie wymagały skomplikowanych zabiegów konsularnych. Kraje, które podpisały konwencję haska, umożliwiają uzyskanie prostej apostilli, czyli pojedynczego poświadczenia dokumentu, które jest już zwolnione z dalszych poświadczeń. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne, nie wymaga pisania żadnych podań, wniosków czy spełniania wielu urzędowych wymagań. Warto jednak mieć świadomość, że takie proste poświadczenia obowiązują jedynie w przypadku krajów, które podpisały konwencję haską. Gdy wybieramy się do Chin, Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, musimy mieć poświadczenia dokumentów przeprowadzone przez ambasadę i służby konsularne. Są też jednak państwa, w których użycie apostilli w ogóle nie jest konieczne. Niektóre państwa w ramach wzajemnej współpracy międzynarodowej znacznie ułatwiły obieg dokumentów w niektórych obszarach.

Niektóre dokumenty wymagają uwierzytelnienia

Jeśli ubiegamy się o legalizację dokumentów przed wyjazdem za granicę, warto mieć świadomość, że są dokumenty, które przed złożeniem je w odpowiednim urzędzie wymagają wcześniejszego poświadczenia. Są to między innymi dokumenty handlowe, które muszą być zalegalizowane w odpowiedniej izbie handlowej. Natomiast dokumenty notarialne i sądowe, a także pełnomocnictwa trzeba najpierw uwierzytelnić we właściwym miejscu zamieszkania sądzie okręgowym. Legalizacja dokumentów, choć zdecydowanie bardziej uproszczona niż kiedyś, nadal często wymaga czasu i cierpliwości w czasie wizyt w urzędach. Dlatego też warto zająć się tymi formalnościami odpowiednio wcześniej, a nie tuż przed wyjazdem. Na ostatnią chwilę może się okazać, że nie zdążymy uzyskać legalizacji, która jest nam niezbędna do wyjazdu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *