Mapy ścienne wykorzystywane w szkole

Mapy ścienne należą do grupy pomocy dydaktycznych, które chętnie wykorzystywane są w procesie nauczania. W swojej codziennej pracy używają ich nie tylko historycy czy geografowie- mogą one też posłużyć w czasie innych lekcji bądź w ramach prowadzonych zajęć dodatkowych.

Czym charakteryzują się mapy ścienne?

Mapa ścienna to podstawowy element wyposażenia każdej placówki edukacyjnej. Jej wymiary mogą być różne, w zależności od tego, co dokładnie przedstawia. Standardowa mapa ścienna Polski wywieszona jest w salach, w których prowadzi się lekcje geografii lub historii, jednak może również zawisnąć na korytarzu bądź w innych miejscach. Co ciekawe, choć mapa szkolna kojarzy nam się głównie z mapą Polski, to obecnie coraz częściej przybiera ona formę swoistych plansz edukacyjnych. Może więc służyć do nauki języka obcego, literek czy liczb.

Jak korzystać ze szkolnych map ściennych?

Szkolne mapy ścienne służą nauczycielom oraz uczniom. Ci pierwsi wykorzystują je w czasie lekcji, obrazując podopiecznym temat na konkretnych przykładach. Mapa ścienna wykorzystywana jest na różnych przedmiotach, w zależności od tego, co dokładnie przedstawia. Warto mieć świadomość, że pracują z nią nawet dzieci w klasach 1-3, a nie tylko starszaki. Jednocześnie mapa ścienna stanowi swoistą pomoc wizualną, dzięki której znacznie łatwiej można przyswoić wiedzę z niektórych przedmiotów. Tego typu akcesorium pomaga przede wszystkim wzrokowcom, a więc osobom, które muszą coś zobaczyć, aby zrozumieć i nauczyć się. Szkolna mapa ścienna nie jest więc wyłącznie elementem ozdobnym- stanowi ona swoistą pomoc edukacyjną. Należy pamiętać, że nauczyciele oraz uczniowie chętnie korzystają z niej nawet w dobie automatyzacji i coraz częstszego używania w placówkach edukacyjnych komputerów lub tabletów.

Jakie mapy ścienne wybrać do szkoły?

Obecnie dyrektorzy i nauczyciele mają bardzo szeroki wybór różnego typu pomocy edukacyjnych, w tym właśnie wysokiej jakości map ściennych, wykorzystywanych w procesie nauczania. Pozostaje pytanie, jakie właściwie mapy wybrać? Przede wszystkim muszą być one wykonane z wysokiej jakości papieru, który nie ulegnie uszkodzeniu nawet przy częstym użytkowaniu. Rozmiar mapy należy dopasować do miejsca, w którym ma ona zawisnąć. Istotna jest także szata graficzna, która powinna zachęcać uczniów do korzystania z tej pomocy edukacyjnej, a tym samym do zdobywania wiedzy. Żywe kolory, interesujące elementy czy stosunkowo duża czcionka z pewnością łatwiej trafią do podopiecznych, jednocześnie ułatwiając pracę pedagogom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *