Masaż jako sposób na usuwanie wad postawy

running-runner-long-distance-fitness-40751

Postawa jest naturalnym układem ciała, jaki przyjmuje człowiek w swobodnej pozycji wyprostowanej. Pomimo tego, że potrafimy utrzymać równowagę praktycznie w każdej pozycji, nawet niewielki pochylenie w którymś kierunku powoduje obciążenie mięśni po przeciwnej stronie. Kiedy taka okoliczność zostaje z jakichś względów utrwalona – od razu prowadzi to do wad postawy. W takim przypadku chory stara się zmniejszyć obciążenie, zginając kręgosłup w przeciwnym do obciążenia kierunku.

Diagnozowanie wady postawy

Wizyty u masażysty nie zastąpi niestety porada ortopedy. Ortopeda stawia diagnozę na podstawie zdjęć rentgenowskich – z tego względu nie jest w stanie określić zmian w mięśniach, więzadłach czy torebkach stawowych. Na tej podstawie warto wybrać się do masażysty. Właśnie masażysta poprzez badanie palpacyjne (palcami) jest w stanie zaobserwować i stwierdzić wszelkie wady postawy. Masażysta dokładnie analizuje sposób w jaki się poruszamy i wszelkie konsekwencje naszego ruchu. Na takich podstawach jest on w stanie postawić diagnozę. Często nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego, że zwykłe płaskostopie może być powodem silnego bólu głowy czy kręgosłupa. Zmiany w naszej postawie są procesami postępującymi latami. Zdarza się, że zwykłe skręcenie czy złamanie jest w stanie po dziesięciu lub dwudziestu latach prowadzić do zaburzeń trawienia czy nadkwasoty. Z tego względu bardzo ważna jest trafna i wczesna diagnoza – którą udostępni Ci właśnie masażysta.

Stopień zniekształcenia i jego korekcja

Zakres możliwej korekcji wszelkich wad postawy jest ściśle związany ze stopniem zniekształcenia danej wady i jej przyczyny. Rozróżniamy trzy stopnie zniekształcenia.

Stopień I

Na początkowym etapie powstawania wady postawy można stosować masaż klasyczny lub segmentarny, jednak na tym etapie najskuteczniejszy będzie masaż klasyczny. Na tym etapie decydując się na masaż klasyczny rozróżniamy trzy fazy:

  • faza I, gdzie wykonywany jest rozluźniający masaż klatki piersiowej i grzbietu,
  • faza II, tutaj cała uwaga poświęcana jest kręgosłupowi,
  • faza III, gdzie stosowany jest masaż o charakterze pobudzającym – przede wszystkim na wiązadła tylne, mięśnie krótkie kręgosłupa i mięśnie najdłuższe grzbietu.

Stopień II

Tutaj stosowany jest tak samo masaż klasyczny tak samo jak w stopniu pierwszym. Dodatkowo, w zależności od zaawansowania wady i tym samym jego możliwości korekcji, stosowane jest również postępowanie segmentarne – przeciwko chorobom kręgosłupa.

Stopień III

W tym stopniu korekcja wady poprzez masaż jest już praktycznie niemożliwa. Z tego względu stosuje się masaż na poprawę zdolności oddychania i ruchomości klatki piersiowej. Tutaj stosowane jest już tylko postępowanie segmentarne.

Podsumowując, wady postawy często bywają przez nas ignorowane, co z biegiem czasu prowadzi do znacznych zmian w naszym ciele. Wszelkie skrzywienia kręgosłupa lub inne choroby z nim związane mogą z czasem dostarczyć nam wielu trudności, dlatego warto wybrać się do masażysty i zadbać o swój stan fizyczny.

Sprawdź ten salon masażu Bydgoszcz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *