Maszyny czyszczące a hałas pracy: jak jest i jak może być?

Hałas lub „niechciany dźwięk” staje się powszechnym problemem we wszystkich branżach, zwłaszcza w służbie zdrowia.

Tysiące ludzi we wszystkich rodzajach pracy każdego roku doświadcza uszkodzenia słuchu. Uważa się, że spośród wielu milionów Polaków, którzy cierpią na pewien stopień utraty słuchu, prawie jedna trzecia została spowodowana, przynajmniej częściowo, hałasem.

Doniesiono, że nieoczekiwany wysoki poziom hałasu powoduje różnorodne objawy. Objawy podczas ekspozycji obejmują dyskomfort i ból. W ciągu kilku minut po ekspozycji objawy obejmują wstrząs i nudności. Przez pewien czas po ekspozycji występują bóle głowy, nudności, napięcie i nadwrażliwość (dyskomfort) na głośne dźwięki, które wcześniej nie powodowałyby żadnych problemów.

Narażenie na wysoki poziom hałasu może nie tylko powodować utratę słuchu, ale także:

  • powodować stres fizyczny i psychiczny
  • zmniejszać wydajność
  • zakłócać komunikację
  • przyczyniać się do wypadków i urazów

Czy czyszczenie jest przyczyną hałasu?

Wiele osób w branży sprzątającej jest zaniepokojonych głośnością niektórych urządzeń sprzątających i ich wpływem na użytkowników budynków i pracowników sprzątających. Praca z głośnym sprzętem do czyszczenia przez długi czas powoduje zmęczenie pracowników sprzątających, a także pracowników biurowych i opieki zdrowotnej. Wszystkie wysiłki zajmującej się tym temacie branży powinny mieć na celu poprawę produktywności poprzez mechanizację czyszczenia – ale ta może zostać pokonana z powodu głośnego sprzętu.

I wydaje się, że sprzęt czyszczący przyczynia się do zanieczyszczenia hałasem. Szczególnie odkurzacze, maszyny podłogowe i odkurzacze do dywanów hałasują – wydawana przez nich dźwięki mają głośność średnio od 80 do 85 dB. Ten poziom hałasu utrudnia myślenie, zakłóca rozmowę i zbliża się do poziomów, które mogą powodować utratę słuchu.

Rozwiązanie problemu hałasu

Niektórzy producenci zaczynają teraz zajmować się kwestią hałasu i czyszczenia. Na przykład widzimy odkurzacze zaprojektowane z mniejszymi i cichszymi, ale wciąż wydajnymi silnikami. Odkryciem jest także maszyna do mycia podłóg działająca na poziomie głośności poniżej 65 dB, zbliżonym do poziomu stłumionej zmywarki .

Oprócz specjalnie zaprojektowanego sprzętu do czyszczenia, który ma być cichszy, istnieją również inne sposoby zmniejszenia „hałasu” czyszczenia podczas czyszczenia w środowisku wewnętrznym w służbie zdrowia i innych rodzajach obiektów.

Na przykład:

Zastąp dozowniki mydła w płynie dozownikami piany, ponieważ produkty te są cichsze w użyciu.
Zainstaluj bezdotykowe dozowniki na ręczniki, które wydają się być cichsze niż tradycyjne dozowniki z opuszczaną dźwignią.
Zamontuj gumowe i / lub wibracyjne i dźwiękochłonne koła na odkurzaczach i maszynach czyszczących.

W miarę, jak coraz więcej producentów opracowuje narzędzia, sprzęt i produkty do czyszczenia, które pomagają zmniejszyć hałas, prawdopodobnie stanie się to trendem w branży. Mówiąc prościej, czyszczenie sprzętu, który wytwarza mniej hałasu, zmniejsza zmęczenie i frustrację oraz pomaga profesjonalistom wykonywać swoje zadania bardziej efektywnie, to jest to właśnie na czym trzeba się skupić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *