Mocne CV – co powinno się w nim znaleźć?

Nowa praca stanowi wyzwanie, a stworzenie CV jest zazwyczaj pierwszym krokiem w jej poszukiwaniu. Powinno się składać z informacji o wykształceniu, doświadczeniu zawodowym i umiejętnościach, które mogą być atutem w na przyszłym stanowisku. W opracowaniu życiorysu można się oczywiście wspomagać gotowymi wzorami, ale niewątpliwie rekruterzy znają je na pamięć. Aby wykazać się kreatywnością, warto stworzyć swoje indywidualne szablony CV, które będą niejednokrotnie wykorzystywane w przyszłości.

Jak powinno wyglądać dobre CV?

Podstawową kwestią, bez której życiorys nie istnieje, są dane osobowe i kontaktowe. Powinny zawierać imię i nazwisko, adres zamieszkania (pełny adres nie jest konieczny, ale może zostać umieszczony w CV), numer telefonu oraz adres e-mail i najlepiej, jeśli te informacje znajdują się na samej górze dokumentu aplikacyjnego. Nie służą one jedynie przedstawieniu kandydata, ale również dają możliwość przyszłemu pracodawcy skontaktowania się z nim i ewentualnego zaproszenia do udziału w kolejnych etapach rekrutacji. Obowiązkowe jest zamieszczenie w CV klauzuli o wyrażeniu zgodny na przetwarzanie danych osobowych w procesie rekrutacji. Jeśli dokument nie zawiera tej zgody, rekruter nie może go rozpatrzyć, a wręcz CV powinno wylądować w niszczarce.

Wizualne aspekty mocnego CV

Z uwagi na fakt, że dokumenty aplikacyjne coraz częściej wysyłane są drogą elektroniczną, najlepiej, aby CV zapisać w nieedytowalnym i łatwym do otwarcia formacie, czyli w PDF. Plik musi być także odpowiednio zatytułowany, zawierać imię i nazwisko kandydata i, jeśli jest taka potrzeba, numer referencyjny ogłoszenia o pracę. Podobnie należy zatytułować sam mail z załącznikiem w postaci CV. Do życiorysu można, ale nie trzeba, dołączyć zdjęcie. W niektórych zawodach fotografia jest jednak elementem niezbędnym, a wygląd kandydata często stanowi czynnik decydujący o przyjęciu na konkretne stanowisko. Należy pamiętać, aby zdjęcie miało charakter oficjalny. Układ dokumentu musi być przejrzysty, a całość nie powinna przekraczać długości jednej strony formatu A4.

Pomocne strony:

O czym dodatkowo należy pamiętać?

Przede wszystkim warto mieć na uwadze poprawną strukturę CV. Na samym początku należy umieścić dane osobowe i kontaktowe, następnie informacje o wykształceniu i doświadczeniu zawodowym. Zainteresowania powinny stanowić jedynie dodatek do życiorysu. Mocne CV zawiera wypunktowania, spójny tekst, który jest odpowiednio zredagowany pod kątem merytorycznym, chronologicznym i stylistycznym. Dobrze napisany życiorys powinien podkreślać umiejętności i mocne strony kandydata, a także musi być dostosowany do stanowiska, na jakie aplikuje.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *