Możliwości wykorzystania Assessment Centre w rekrutacji

Rozmowa kwalifikacyjna trwa zazwyczaj około 60 minut. Godzina zegarowa to jednak niewiele czasu, aby ocenić, czy kandydat posiada wiedzę i umiejętności niezbędne na stanowisku, na które aplikuje. Czy potrafi zarządzać zespołem, rozdzielać zadania i zachowuje „trzeźwy umysł” w sytuacjach kryzysowych? Zatrudnienie nieodpowiedniej osoby i konieczność rozwiązania współpracy po kilku tygodniach lub miesiącach to dodatkowe koszty. Żaden pracodawca nie chce do tego dopuścić. Dlatego wielu z nich szuka innowacyjnych technik diagnostycznych pozwalających realnie ocenić umiejętności kandydata. Jakich? Sprawdziliśmy!

Co to jest Assessment Centre?

Assessment Centre (AC) to złożony proces oceny kompetencji osób kandydujących na dane stanowisko. Choć obecnie metoda ta jest szczególnie popularna w trakcie rekrutacji do firm, to po raz pierwszy była wykorzystywana w wojsku m.in. do selekcji oficerów wywiadu. Szybko okazało się, że przynosi znakomite efekty i pozwala wyłonić kandydatów, którzy posiadają najlepsze kwalifikacje.

Przykłady testów AC

Testy AC można podzielić na indywidualne i grupowe.

Indywidualne:

Case study (studium przypadku) – kandydat musi rozwiązać problem zarysowany przez asesorów (np. nową strategię marketingową dla grupy produktów).

In basket (koszyk zadań) – kandydat musi rozwiązać problem na podstawie m.in. analizy przygotowanych dokumentów.

Grupowe:

Dyskusja z przydzielonymi rolami – każdy uczestnik wciela się w określoną rolę i dąży do tego, aby osiągnąć swój cel.

Dlaczego warto wykorzystać testy Assessment Centre w procesie rekrutacji?

Zatrudnienie nowej osoby to złożony i wieloetapowy proces. Wymaga czasu i zaangażowania wielu osób. Stworzenie ogłoszenia, selekcja kandydatów, przeprowadzanie kilku, kilkunastu, a czasem nawet kilkudziesięciu rozmów kwalifikacyjnych może trwać nawet kilka tygodni. W tym czasie nieobsadzone stanowisko generuje straty. Jednak zatrudnienie nowej osoby bez rzetelnego sprawdzenia jej umiejętności wiąże się z dużym ryzykiem popełnienia błędu, który może słono kosztować.

Przeprowadzenie testów diagnostycznych metodą AC pozwala lepiej poznać kandydata i sprawdzić, czy rzeczywiście posiada umiejętności wymagane na danym stanowisku (zarówno twarde, jak i miękkie). To nie jest po prostu dłuższa rozmowa kwalifikacyjna, lecz metoda pozwalająca ocenić wybrane kompetencje. Aby była skuteczna, nie powinna być przeprowadzana przez osoby bez odpowiedniego przeszkolenia. Kandydat jest oceniany przez kilka osób, co gwarantuje bezstronność. Osoba ubiegająca się na dane stanowisko przechodzi nie tylko testy indywidualne, ale także grupowe. Dzięki temu asesorzy są w stanie z łatwością porównać umiejętności kilku kandydatów. Choć wielu pracowników obawia się rekrutacji za pomocą Assessment Centre, tego rodzaju testy są także w ich interesie. Będą mogli sprawdzić się w konkretnych zadaniach i jeżeli stwierdzą, że nie czują się dobrze np. w roli lidera, będą mogli zrezygnować, oszczędzając także sobie nieprzyjemności związanych z przedwczesnym rozwiązaniem umowy i ponowną rekrutacją. Dzięki assessment rekrutacja kompetentnych pracowników przebiegnie płynnie i pozwoli zaoszczędzić na czasie oraz stresie, z którymi wiąże się szukanie nowego pracownika.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *