Myślicie o budowie domu? O tych rzeczach nie możesz zapomnieć

Haus Standard weiß mit Garage

Właśnie kupiłeś działkę budowlaną i planujesz wybudować dom dla swojej rodziny? Dopiero teraz zobaczysz jak bardzo pracochłonne i ekscytujące jest to zadanie. Przeczytaj nasz artykuł i przygotuj się dobrze do inwestycji, aby uniknąć większości kłopotów.

Specjaliści z Domoweklimaty.pl podkreślają, że skrupulatnie zaplanowana budowa domu to połowa sukcesu. Podstawą jest oczywiście dobry projekt, który powinien zaspokajać wszystkie potrzeby rodziny. Dogodny metraż nieruchomości, dobre rozmieszczenie i wielkość pokoi oraz ich ustawienie względem siebie to w gruncie rzeczy najważniejsze cechy przyszłego domu, o których musimy zadecydować już na samym początku inwestycji.

Od projektu do zamieszkania

Wybrany projekt domu można oczywiście lekko zmodyfikować, aby dopasować go do własnych potrzeb. Wbrew pozorom jest to zdecydowanie szybsze rozwiązanie niż praca nad indywidulanym projektem. Nie wspominając już nawet o tym, że również dużo tańsze.

Po projekcie przychodzi pora na wybór ekipy budowlanej. W tym momencie należy zdecydować, jaki sposób budowania wybierzemy, a szczególnie czy chcemy skorzystać z modelu gospodarczego, czyli robić większość prac we własnym zakresie. Dobra ekipa budowlana powinna mieć wieloletnie doświadczenie oraz najlepiej przystępną cenę. Musi być też uczciwa i otwarta na klienta. Współpraca z nierzetelnym wykonawcą jest nie tylko wyjątkowo stresująca, ale w efekcie może być zabójczo kosztowna.

Duże znaczenie ma także decyzja o materiałach budowlanych. Mając zaufaną ekipę fachowców możemy spokojnie zasugerować się jej opiniami. Złym pomysłem jest zwracanie największej uwagi na cenę materiałów. Nie wszystkie tańsze odpowiedniki są w ogóle warte naszej uwagi. To samo tyczy się najdroższych produktów, które mogą nie być warte nawet kilku złotych. Doświadczeni budowlańcy będą w stanie doradzić nam, które produkty są sprawdzone i niekoniecznie najdroższe.

Ostatnim etapem całej inwestycji jest wykończenie mieszkania. Jeśli chcesz dowiedzieć się, co jest teraz na topie, to koniecznie przeczytaj artykuł pt. „Aktualne trendy w dekorowaniu pomieszczeń – na co zwrócić uwagę?”. Ogólnie rzecz biorąc możemy powiedzieć, że obecnie króluje nie tylko nowoczesny i minimalistyczny styl, ale także połączenie klasycznego przepychu z nutką prostoty.

Oszczędzanie pieniędzy na etapie wykańczania domu

Decydując się na budowę domu systemem gospodarczym, należy wziąć pod uwagę, że większość prac będziemy mogli wykonać samodzielnie właśnie na etapie tzw. wykończeniówki. Malowanie ścian, kładzenie paneli czy instalacja sanitariatów nie powinny sprawić nam większych problemów, tym bardziej teraz, gdy możemy korzystać z różnych bezpłatnych filmików instruktażowych zamieszczonych w sieci. Dodatkowo warto pamiętać o tym, że kupując panele, drzwi wewnętrzne czy inne produkty często w cenie zakupu mamy już wliczoną usługę profesjonalnego montażu.

Inwestycja w budowę domu zazwyczaj okazuje się o wiele większym wyzwaniem finansowym niż na początku zakładaliśmy. Dlatego warto sporządzić sobie domowy kosztorys, w którym określimy, jaką kwotę jesteśmy w stanie przeznaczyć na kolejne etapy budowy oraz wykończenie każdego z pomieszczeń. Powinna być to suma z pewną nawiązką, abyśmy mieli szansę jej nie przekroczyć. Zazwyczaj w trakcie prac okazuje się, że musimy dokupić wiele przedmiotów i materiałów, których się nie spodziewaliśmy, a które w sumie potrafią być znaczną kwotą dla naszego budżetu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *