Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie od dewelopera

Zakup nowego mieszkania deweloperskiego to jedna z najbardziej wyjątkowych chwil w życiu. Pierwszym krokiem będzie podjęcie decyzji na co Cię stać i gdzie chcesz zamieszkać. Jedną z korzystniejszych możliwości zakupu jest rynek wtórny. Spotkasz się tutaj z niższymi cenami a surowy stan mieszkania pozwoli Ci na dogodne rozplanowanie jego przestrzeni. Niżej podpowiadamy czym się kierować i na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie od dewelopera.

Jak znaleźć odpowiednią ofertę?

Znalezienie oferty opłacalnej i spełniającej oczekiwania nie jest zadaniem prostym. Przygotowując się do zakupu wymarzonego lokum, musisz dokładnie zastanowić się gdzie chcesz mieszkać i jaką kwotę pieniężną jesteś w stanie wydać. Wybierając mieszkanie musisz pamiętać, że jest to jedna z najważniejszych decyzji w Twoim życiu. Zatroszcz się zatem, aby lokalizacja, którą wybierzesz w pełni spełniała oczekiwania Twoje i Twojej rodziny a kwota zakupu trafnie odwzorowała warunki panujące w tym miejscu.

W internecie znajdziesz sporo ofert mieszkań od osób prywatnych i deweloperów. Ich zróżnicowanie pod względem kosztów i warunków jest tak duże, że z pewnością znajdziesz kilka wariantów odpowiadających Twoim oczekiwaniom. Pamiętaj aby każde z tych miejsc dokładnie obejrzeć i dowiedzieć się wszystkich szczegółów dotyczących zakupu.

Kupno mieszkania lub domu od dewelopera – Ile to kosztuje?

Koszty zakupu mieszkania lub domu jednorodzinnego od dewelopera są dość zróżnicowane i zależne od wielu aspektów. Na cenę nieruchomości wpływa przede wszystkim lokalizacja, wielkość powierzchni użytkowej, ilość pokoi i pomieszczeń oraz standard mieszkania czy domu. Kupując lokum w stanie surowym, do kosztu zakupu mieszkania od dewelopera będziesz musiał doliczyć koszty jego wykończenia tak by spełniało warunki godne do życia. Cena zakupu mieszkania deweloperskiego rozpoczynają się zazwyczaj od 4-5 tysięcy za metr kwadratowy.

dom w trakcie budowy

Mieszkanie od dewelopera

Po wstępnym rozpoznaniu rynku i dokonaniu wyboru, które z mieszkań najbardziej odpowiadają Twoim oczekiwaniom musisz dowiedzieć się kto jest deweloperem danej inwestycji. Dużą pomocą jest tutaj prospekt informacyjny. Zapoznając się z nim zasięgniesz przydatnych informacji takich jak: doświadczenie dewelopera i czy inwestycja jest wykonana zgodnie z prawem. Decydującym aspektem może również okazać się czas oczekiwania na mieszkanie. Dokładnie zapoznając się z ofertą dowiesz się o planowanym oddaniu mieszkań i możliwości zamieszkania. Jeżeli zależy ci na czasie, najlepiej będzie wybrać miejsce, które jest już w trakcie budowy lub jego ukończenie dobiega końca. Dowiedz się również jaki rodzaj rachunku powierniczego proponuje deweloper. Najbardziej korzystne dla Ciebie będzie zdecydowanie się na zakup mieszkania u dewelopera, który proponuje rachunek zamknięty. Masz wówczas pewność, że nie sięgnie on po środki wpłacone przez Ciebie aby ukończyć budowę.

przestronne wnętrze w nowym mieszkaniu

Dowiedz się jak najwięcej o inwestycji

Większość deweloperów oferuje możliwość zakupu mieszkania na obrzeżach większych miast takich jak Warszawa, Wrocław, Kraków itd. Miejsce oddalone od samego centrum nie musi wcale okazać się wadą a zaletą. Zazwyczaj okolica zlokalizowanych na obrzeżach miast jest dużo spokojniejsza i przyjazna dla miłośników zieleni, ścieżek rowerowych i wieczornych spacerów. Te warunki są również dużo korzystniejsze dla rodzin z dziećmi, okoliczny park, las czy jezioro przysparza mnóstwo możliwości doskonałej zabawy.

Pamiętaj, że mieszkanie kupujesz na lata. Dowiedz się więc jaka jest odległość od potencjalnego miejsca zamieszkania od szkół, pracy, przystanków autobusowych, sklepów, ośrodka zdrowia oraz innych budynków usługowych. Sprawdź również czy w promieniu kilometra nie planowane są inwestycje takie jak: budowa torów kolejowych, wysypiska śmieci i innych tego typu rzeczy, które w znaczący sposób mogą wpłynąć na komfort życia.

Dokładnie przeczytaj umowę zakupu

Z przeprowadzonych badań wynika, że Polacy dość niechętnie podchodzą do czytania umowy w całości. Zazwyczaj wierzymy na słowo, co w przyszłości skutkuje problemami. Od 2012 roku umowa deweloperska podpisywana jest w formie aktu notarialnego a kosztami z tym związanymi, obie strony mają dzielić się po połowie.

Pamiętaj: Podpisany akt notarialny nie jest umową kupna sprzedaży, obecnie pełni ona funkcję umowy przedwstępnej.

Podpisując dokumenty musisz pamiętać o zapoznaniu się z ich każdym, nawet najmniejszym szczegółem. Najlepiej dla Ciebie jeżeli umowa zawiera jak najwięcej detali dotyczących nie tylko samej nieruchomości ale i transakcji. Im więcej szczegółów będzie zawierać umowa tym Twoje interesy będą lepiej zabezpieczone. Zdarzają się bowiem sytuacje w których deweloper nie wywiązuje się z ustaleń, mając wszystko “na papierze”, będziesz miał większą szansę na dochodzenie swoich praw na drodze sądowej.

Odbiór mieszkania – co musisz sprawdzić?

Odbiór gotowego mieszkania to zdecydowanie najprzyjemniejszy etap współpracy z deweloperem i choć już cieszysz się z własnych czterech kątów nie możesz zapomnieć o dokładnym sprawdzeniu czy wszystko się zgadza. Sprawdź czy każdy z zamieszczonych w umowie i planach punktów pokrywa się z rzeczywistością. Dokładnie obejrzyj mieszkanie, sprawdź czy wszystkie ściany są równie, powierzchnia pokoi i całego mieszkania się zgadza i czy podłogi, okna oraz drzwi zamontowane zostały prawidłowo, sprawdź wszystkie gniazdka i włączniki światła. Takiej analizy nie musisz przeprowadzać samodzielnie, jeżeli uważasz, że nie poradzisz sobie z tym zadaniem wystarczająco dobrze skorzystaj z pomocy eksperta. Doświadczona osoba dokładnie sprawdzi każdy nawet najmniejszy szczegół a Ty będziesz mógł spać spokojnie.

Kupno nowego domu czy mieszkania to wyjątkowa chwila. Ważne aby zadbać o każdy aspekt transakcji i wybrać miejsce komfortowe i spełniające oczekiwania Twoje i Twojej rodziny. Mieszkania od dewelopera to najlepsze rozwiązanie dla osób chcących urządzić swoje 4 kąty na własną rękę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *