Wybór odpowiedniego konta firmowego ułatwia skuteczne zarządzanie finansami spółki. W naszym tekście podpowiadamy, na jakie aspekty rachunku powinieneś zwrócić uwagę i gdzie szybko znaleźć najlepsze oferty.
Pierwsze i najważniejsze – określ swoje wymagania
Zacznijmy od truizmu – firmy działające w formie spółki mogą diametralnie różnić się profilem działalności, wielkością i stażem na rynku. Jest więc oczywiste, że inne wymagania wobec banku będzie miała mała spółka z o.o, inne – duża firma posiadająca kilka krajowych oddziałów, jeszcze inne – wielka korporacja działająca na międzynarodowych rynkach.
Zanim więc zdecydujesz się na konkretny rachunek, zastanów się przez chwilę, do czego ROR będzie Ci potrzebny. Przede wszystkim odpowiedz sobie na następujące pytania:
- jakie operacje bankowe będziesz wykonywał najczęściej? Przelewy krajowe? Przelewy walutowe? Żadne z nich, bo najczęściej operujesz gotówką?
- czy oprócz rachunku bankowego będziesz potrzebował bardziej zaawansowanych usług, np. ubezpieczeń, e-urzędu, profilu zaufanego?
- czy będziesz korzystał z innych produktów banku, takich jak limit w koncie, kredyt, lokata, rachunek oszczędnościowy, rachunek walutowy, karta kredytowa, konto pomocnicze, leasing, faktoring lub terminal?
- jakie elektroniczne rozwiązania wspomagające prowadzenie biznesu są dla Ciebie istotne (e-księgowość, samodzielne fakturowanie, generowanie pliku JPK_VAT, wieloosobowa akceptacja poleceń, możliwość wysyłania paczek przelewów itp).
Odpowiedź na powyższe pytania ułatwi Ci przeglądanie bankowych ofert i oszacowanie kosztów związanych z prowadzeniem rachunku.
Porównaj oferty pod kątem opłat
Kiedy będziesz już wiedział, jakie aspekty rachunku są dla Ciebie ważne, możesz przystąpić do drugiej fazy operacji i przyjrzeć się dokładnie cennikom. Przede wszystkim sprawdź prowizję za prowadzenie konta, obsługę karty płatniczej oraz przelewy, bo właśnie te pozycje najczęściej generują wysokie koszty.
Następnie przygotuj listę czynności bankowych, które będziesz w swojej firmie wykonywał najczęściej i ustal, ile mniej więcej będą Cię kosztować.
Reasumując, jeśli chcesz znaleźć najlepsze konto dla swojej spółki, będziesz musiał w to włożyć sporo wysiłku. Na szczęście, istnieje również metoda „na skróty”, z której możesz skorzystać. Jeśli chcesz w szybki sposób porównać wszystkie najważniejsze prowizje, skorzystaj z pomocy profesjonalnych serwisów, które przygotowują takie zestawienia opłat. Dobrym przykładem może być tu portal Moneteo.com, na którym znajdziesz propozycje wszystkich komercyjnych banków prowadzących rachunki dedykowane spółkom.
Dlaczego warto korzystać z porównywarek?
Po pierwsze, zyskasz pewność, że interesujący Cię rachunek faktycznie prowadzony jest dla spółek. Musisz bowiem wiedzieć, że niektóre firmowe konta dostępne są wyłącznie dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Oczywiście, informację o tym, jakie podmioty mogą się ubiegać o otworzenie firmowego konta, z reguły możesz znaleźć na stronie internetowej banku, jednak w wielu przypadkach jest ona głęboko ukryta (np. w zakładce „Pytania i odpowiedzi”) i najzwyczajniej łatwo ją przeoczyć. Są również banki, które na swoich stronach w ogóle nie sygnalizują, jakie firmy mogą skorzystać z danego konta lub posługują się ogólnikową formułą „rachunek przeznaczony dla mikroprzedsiębiorców”, „konto dla firm z obrotem do 5 mln złotych”. W efekcie ustalenie, czy dany ROR jest dla spółki dostępny, staje się zajęciem dość czasochłonnym.
Po drugie, przygotowany przez ekspertów Ranking kont firmowych dla spółek zawiera zestawienie najważniejszych opłat oraz wiele dodatkowych aspektów składających się na konkretną ofertę. Taka “wiedza w pigułce” – na dodatek stale aktualizowana i ujawniająca rozmaite “haczyki” – ułatwi Ci błyskawiczne wytypowanie konta najlepiej dopasowanego do potrzeb Twojej firmy.