Na czym polega zarządzanie nieruchomościami?

Zarządzanie nieruchomością to zadanie trudne i wymagające zaangażowania oraz wiedzy w różnych dziedzinach. Najczęściej lokatorzy dostają taką osobę w pakiecie z mieszkaniem, ale coraz częściej zdarza się także tak, że decydują się na zmianę. Najczęściej wynika to z faktu, że nie są usatysfakcjonowani funkcjonowaniem wspólnoty mieszkaniowej, przerażają ich koszty związane z utrzymanie nieruchomości, a tym samym szukają innej osoby lub też firmy zewnętrznej, która zajmie się ich sprawami.

Jak działa zarządca nieruchomości?

W poszukiwaniu osób czy firm, które prowadzą zarządzanie nieruchomościami, warto koncentrować się na doświadczeniu. To dość specyficzna branża. Wymaga znajomości różnych zagadnień, począwszy od obsługi prawnej i księgowej, na sprawach technicznych skończywszy. Zarządca nieruchomości powinien więc mieć doświadczenie i dokumenty potwierdzające kwalifikacje. Musi zdobyć Licencję Zarządcy Nieruchomości, która jest wydawana po zdaniu państwowego egzaminu w tym zakresie.

Czym zajmuje się zarząd wspólnoty mieszkaniowej?

W zarządzaniu nieruchomości trzeba się wykazać szeroką wiedzą i dużymi umiejętnościami. Dużą częściej jego pracy pochłaniają kwestie pomocy prawnej. One mogą być związane z odzyskaniem pieniędzy za długi na drodze egzekucji komorniczej czy też realizowanej przez firmy windykacyjnej. Poza tym zarządca pomaga też w uzyskaniu pozwoleń na adaptację strychów i poddaszy, a także w opracowywaniu uchwał i regulaminów, które mogą być przyjęte przez zarząd wspólnoty mieszkaniowej. Często są one związane z opracowywanym budżetem, analizą dokumentów księgowych oraz kontrolą opłat mieszkaniowych i wydatkowaniu środków.

Jaki jest zakres obowiązków zarządcy nieruchomości?

Dla większości lokatorów zarządzanie nieruchomością to sprawy techniczne. Zauważają bowiem właśnie w tym aspekcie sprawnie działanie odpowiednich osób. Chodzi tu przede wszystkim o zaplanowanie i egzekwowanie od wybranych firm pielęgnacji zieleni, sprzątania klatek, dbania o tereny wspólne, a także reagowanie w przypadku awarii. Często przecież są to zadania, które powierza się innym firmom, a nie realizuje się samodzielnie i dlatego działalność z zakresu zarządzania nieruchomościami musi być kompleksowa oraz na najwyższym poziomie. Lokatorzy wymagają wiedzy, zaangażowania, czasu oraz tego, by ktoś bronił w każdej sytuacji ich interesów. A to wymaga wieloletniego doświadczenia oraz umiejętności współpracy z mieszkańcami, podwykonawcami, firmami remontowymi, ubezpieczeniowymi czy też tymi, które codziennie dbają o czystość.

Ślub – wielkie wydarzenie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *