Na jakich zasadach rozliczać czas pracy w budownictwie?

Two men work on the construction site for the new arena in Quebec City, Wednesday, May 1, 2013. THE CANADIAN PRESS/Clement Allard

Czas pracy w budownictwie najczęściej rozliczany jest w przepracowanych roboczo – godzinach. Kodeks pracy w art. 137 i 138 mówi, że czas pracy można wydłużyć do 16 godzin na dobę, przy czym może to być praca związana z tzw. pozostawaniem w pogotowiu do pracy, lub dozorze urządzeń. Służby specjalne mogą mieć wydłużoną normę pracy nawet do 24 godzin na dobę.

Są to służby straży pożarnej, ratownictwa, czy dozór mienia na zakładach pracy (strażnicy, portierzy itp.) Odpowiednio, jeśli ktoś pracuje w takich godzinach pracy (powyżej 8 godzin), powinien otrzymać krótsze godziny pracy w innych dniach, lub nawet wolne dni. Jest to tzw. równoważny system czasu pracy.

Systemy czasu pracy w budownictwie

W budownictwie istnieje kilka systemów czasu pracy. Są to: system podstawowy, równoważny, zadaniowy, przerywany, skrócony i weekendowy. Nazwy tych systemów są adekwatne do wykonywanej pracy i określają jej czas na budowie. W systemie podstawowym czas pracy jest rozliczany według obowiązujących norm (8 – godzinny dzień pracy, przy czym tydzień pracy nie może przekraczać 48 godzin pracy). System równoważny pozwala już na wydłużenie norm czasowych pracowników, w zależności od tego, co jest do zrobienia, lub czy dani pracownicy mogą być do dyspozycji szefa w określonych godzinach pracy. Kolejny system zadaniowy wyznacza czas pracy do wykonania jakiegoś zadania (pracy). W systemie przerywanym, skróconym, oraz weekendowym, normy czasowe są uzależnione od różnych czynników. Pracodawca na budowie może określić, jakie to będą czynniki i zastosować odpowiedni system czasu pracy swoich pracowników.

Jak określa się czas pracy na budowie?

W każdym przedsiębiorstwie czas pracy jest skrupulatnie liczony. I to nie tylko przez pracodawcę, także przez samych pracowników. Jak wiadomo, człowiek jest istotą omylną, może popełniać błędy. Kadrowa, czy księgowa może się pomylić, dlatego większość pracowników pisze sobie „swoje godziny”, aby porównać je do godzin przypisanych przez pracodawcę pod koniec przepracowanego miesiąca. Pamięć ludzka jest zawodna, ale pamięć maszyny liczącej już raczej nie. Każdy pracownik przychodzący na budowę powinien wpisywać się na listę, lub odbijać kartę, czy w inny sposób zaznaczać swoją obecność. Jeśli kończy pracę, powinien zachować się tak samo. Skrupulatnie liczone godziny pracy przez pracodawcę wyeliminują ewentualne niesnaski, czy niedomówienia powstałe z powodu różnych wyliczeń czasu pracy pod koniec miesiąca. Jeśli pracownik jest zatrudniony na godziny, wtedy te godziny są zliczane. W systemie równoważnym, pracownik budowlany może pracować ponad 8 godzin dziennie i jednocześnie pracodawca może zlecać mu nadgodziny. Wtedy pracownikowi nie należy się wolne za pracę „ponad ustawowy czas”, ponieważ za nadgodziny ma osobno płacone.

Praca na budowie w dzień i w nocy

Bardzo rzadko zdarza się taka sytuacja, jednak przy napiętych terminach realizacji, jest jak najbardziej możliwa. Jeśli jest odpowiednio nagradzana, oraz pracownik się na to zgadza, wtedy będzietakże zgodna z prawem.

Pomoc w opracowaniu artykułu uzyskaliśmy od firmy BUDCHEM w której możesz kupić farbę lateksową caparol idealnie nadającej się do wykończeń w budownictwie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *