Najważniejsze zmiany podatkowe wchodzące w życie od 2020 roku

Prawo podatkowe zmienia się dynamicznie. Prawdziwa rewolucja rozpoczęła się w 2016 roku – w efekcie zmiany polityki podatkowej prowadzonej przez rząd. Priorytetem obecnego jest uszczelnianie systemu VAT, a jednocześnie upraszczanie systemu, w jakim są naliczane podatki. Kolejne zmiany – zarówno dla przedsiębiorców, jak i dla osób prywatnych – są planowane na 2020 rok.

Zmiany w prawie podatkowym – PIT

Kilka miesięcy temu partia rządząca zaproponowała obniżenie pierwszego progu podatku PIT z 18 do 17%. Ostatecznie zmiana najprawdopodobniej przyjmie inny kształt – zostanie wprowadzony dodatkowy próg podatkowy, który obejmie zarobki do 42 764 zł. Dochody osiągane do tej kwoty zostaną objęte nowym, 17-procentowym podatkiem PIT. Kwoty powyżej tej sumy zostaną objęto kolejno 18-procentowym podatkiem do sumy 85 528 zł i 32-procentowym powyżej. Zmiana ta ma się jednak w efekcie przełożyć na wzrost zarobków. Oczywiście jest to wciąż propozycja i trudno powiedzieć czy rząd myśli o takich zmianach na poważnie czy też ma to być kolejny element gry wyborczej mający przyciągnąć kolejne grupy wyborców.

Prawo podatkowe – zmiany w VAT

Zmiany dotyczą przede wszystkim sektora biznesowego. Warto przypomnieć, że w 2020 roku kontynuowana będzie akcja wymiany kas fiskalnych na te łączące się z systemem online. Część branż jest zobowiązana wprowadzić je do końca 2019 roku (m.in. motoryzacyjna), a część – w tym gastronomia – do 20 czerwca 2020 roku.

Zmianie ulegnie również sposób rozliczania VAT. Znikną dobrze znane deklaracje VAT, a zastąpi je zmodyfikowana wersja jednolitego pliku kontrolnego – JPK_VDEK, który będzie zawierał rozliczenie VAT oraz deklaracje i dodatkowe informacje zapobiegające wyłudzeniom.

„Zmiany w podatku VAT są na tyle duże i częste że trudno się w firmach obyć bez szkolenia z VAT pracowników odpowiedzialnych za rozliczenia, a także z innych podatków, takich jak CIT czy PIT.” – mówi Anna Gajewska z portalu Szkolenia News. „Rozliczanie podatków bez odpowiedniego przeszkolenia i przygotowania merytorycznego z roku na rok staje się coraz trudniejsze i wymagające od firm specjalistycznej wiedzy, pomimo ciągłych zapowiedzi rządzących, że celem zmian jest m.in. uproszczenie podatków. Na pewno widać realizację tych zapowiedzi w obszarze rozliczeń podatników indywidualnych, ale w przypadku rozliczeń podatkowych firm każdego roku stają się one coraz bardziej obarczone biurokracją i dodatkowymi regulacjami.”

Prawdopodobnie od 2020 roku część przedsiębiorców będzie zobowiązana również do płacenia tzw. split payment – a więc rozdzielania przychodów uzyskiwanych ze sprzedaży na część netto i część podatkową (trafiającą na osobne konto). Zasada ta będzie dotyczyła branż handlu: częściami do silników pojazdowych, węglem oraz elektroniką.

Opisane zmiany są częścią szeroko zakrojonego Wieloletniego Programu Finansowego, nakreślonego przez rząd na lata 2019 – 2022.

Więcej: Zmiany w podatkach: nadchodzi Rzecznik Praw Podatnika

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *