Narzędzia do gwintów zewnętrznych i wewnętrznych

Narzynki są to narzędzia wieloostrzowe okrągłego kształtu. Służą one do nacinania gwintów zewnętrznych na detalu, którym jest zazwyczaj wałek bądź walec. Biorąc pod uwagę rodzaj nacinanego gwintu narzynki możemy podzielić na: narzynki metryczne, narzynki drobnozwojne, narzynki calowe rurowe, narzynki zunifikowane, narzynki Whitwortha oraz oprawki do narzynek jak i zestawy do gwintowania. Narzynki metryczne są w dwóch rodzajach: narzynki metryczne z oznaczeniem M oraz narzynki metryczne drobnozwojne o oznaczeniu MF. Te dwa rodzaje gwintu mają kąt nacięcia 60 stopni, mierzony jest on jednostkami metrycznymi [mm]. Narzynki wyprodukowane są ze stali szybkotnącej HSS jak i ze stali szybkotnącej kobaltowej HSSE 5% kobaltu.

Jak dzielimy narzędzia do gwintowania zewnętrznego – narzynki?

Narzynki określane są normą niemiecką DIN 22 568. Narzynki calowe do rur G są narzynkami do rur, gdyż to właśnie tam najczęściej stosowany jest gwint potocznie nazywany gwintem rurowym, określany normą Din ISO 228. Lecz wymiary zewnętrzne narzynki opisuje norma DIN EN 24 231.

narzynka metryczna

Narzynki dzielimy według następującego podziału:

Narzynki metryczne wykonane są z specjalnej, wysokojakościowej stali szybkotnącej HSS. Przeznaczone są one do nacinania gwintu po zewnętrznej stronie detalu, którym jest pręt bądź wałek. Narzynki mogą mieć do trzech do sześciu otworów, a to zależy od wielkości stosowanego narzędzia. Otwory te służą do odprowadzania naciętego materiału, dzięki czemu praca jest sprawniejsza. Najbardziej znanymi nam narzynkami są: narzynka M10, narzynka M12, narzynka M16, narzynka M12, narzynka M20. Aby wykonać taki sam gwint tylko, że  wewnętrzny należy użyć narzędzia takich jak gwintowniki ( https://artykulytechniczne.pl/gwintowniki.html ).

gwintownik maszynowy

Narzynki drobnozwojne również metryczne są dość wydajne, odporne na wszelkie uszkodzenia, wygodne w użyciu oraz profesjonalne. Narzynki drobnozwojne należą do narzędzi wieloostrzowych wyprodukowanych z wysokiej jakości stali szybkotnącej HSS, jest ona odporna na wszelkie uszkodzenia i pozwala ona na długotrwałą pracę skrawaniem oraz produkowane są one ze stali kobaltowej HSSE, która posiada 5% kobaltu dzięki temu można stosować narzynki do pracy skrawaniem w materiałach takich jak: stal hartowana, staliwo jak i różnych gatunków żeliwa. Narzynkami gwint nacinamy już na pierwszym przejściem. Narzynki drobnozwojne zalecane są do pracy ręcznej przy użyciu specjalnego do niej pokrętła jak i do pracy maszynowej.

narzynka kobaltowa do stali nierdzewnej

Narzynki calowe rurowe produkowane z wysokiej jakości stali szybkotnącej HSS dzięki czemu mają one wysoką wytrzymałość oraz odporność na wszelkie uszkodzenia. Przystosowane są do długotrwałej pracy także w trudnych warunkach. Narzynki calowo-rurowe przeznaczone są do nacinania gwintów zewnętrznych o różnych średnicach, a są to przeważnie średnice od 1/8 do 2 cali. Przed rozpoczęciem pracy narzynkę należy umieść w odpowiedniej do niej oprawce. Ta jak i inne narzynki mają określoną średnicę oraz grubość. Na zewnętrznej stronie narzynki umieszczone są otwory oraz nacięcie. Natomiast na wewnętrznej stronie narzynki znajdują się ostrza,które podczas pracy ruchem nakręcania nakrętki nacinają gwint na danym detalu oraz znajdują się tam rowki wiórowe, w których gromadzą się wióry obrabianego materiału, dzięki temu rozwiązaniu gwint jak i sama narzynka nie zostanie przez nie uszkodzona.

Narzynki z czasem ulegają zużyciu, wtedy też nacinane gwinty mają coraz większy wymiar. By dalej używać tej samej narzynki należy ją na nowo naostrzyć

Oprawki do narzynek występują z obwodem naciętym bądź zamkniętym. Stosuje się je do mocowania narzynek o różnych średnicach i grubościach. Dzięki oprawką narzynki są stabilnie zamocowanie, praca przebiega wtedy sprawniej i gwarantuje większą precyzje. Oprawka stanowi swego rodzaju ochronę dla narzynki i w ten oto sposób umożliwia im długotrwałą eksploatacje. Oprawka do narzynek składa się z trzech rodzai elementów: rączek, oprawki i śrub w czym są dwa rodzaje śrub: śruba mocująca/ściskająca oraz śruba mocująca regulująca. Śruby oprawki są rozmieszczone co 45 stopni oprócz śrub, które są przesunięte w stronę osi oprawki tak aby skręcając je wywierać siłę na narzynkę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *