Nie lubimy się uczyć, nie lubimy się szkolić

Nie jesteśmy chętni do nauki i mamy z tym ewidentny problem już od najmłodszych lat, a co za tym idzie i w późniejszych latach nie szukamy okazji do doszkalania się czy nawet przekwalifikowania. To błąd.

W naszych głowach często rodzi się pytanie, po co mi szkolenie, skoro mam już zawód. Takie myślenie to utopia, a rynek pracy to brutalny system weryfikacji i eliminacji jednostek będących w stagnacji zawodowej. W dzisiejszych czasach wszystko zmienia się tak dynamicznie, że utrata pracy to nic zaskakującego, a przecież warto być przygotowanym na taką ewentualność.

Redukcja etatów czy całkowita likwidacja zakładów pracy to dla wielu ludzi ogromny szok i pierwszy krok w stronę depresji, ale wcale nie musi tak być, wystarczy na bieżąco dokształcać się oraz zdobywać nowe kwalifikacje zawodowe. Tyczy się to w równym stopniu osób z wyższym wykształceniem i tych z zawodowym, bo pracując w jednym miejscu bez względu na specyfikę zawodu już po kilku latach oprócz wypalenia zawodowego doświadczamy spadku naszych kwalifikacji i kompetencji. Co wtedy? Wtedy zazwyczaj ktoś inny zajmuje nasze miejsce w firmie, bywa i tak, że zupełnie nowa, młoda osoba zostaje naszym zwierzchnikiem, i kogo za to obwiniać? Tylko siebie.

Niektórzy wymigują się od doszkalania wskazując na swój duży staż zawodowy i przeświadczenie, że szef kogoś takiego na pewno nie zwolni. A często bywa zupełnie inaczej. Szef z przyjemnością zatrudnia kogoś ze świeżym podejściem do obowiązków, kogoś kto z zaangażowaniem pracuje nad projektami, a do tego za pracę bierze mniejsze pieniądze. Doświadczenie, owszem jest bardzo istotne, ale i stałe uzupełnianie wiedzy równie cenne. Nie dajmy zatem szansy na to, aby i w naszym przypadku też tak było.

Konieczne jest doszkalanie się na kursach zawodowych czy specjalistycznych, dobrze, gdy te organizują zwierzchnicy w ramach zatrudnienia, gorzej, gdy koszty musimy ponosić sami. I właśnie koszty stanowią następną przyczynę, dla której nie chcemy szukać dla siebie szkoleń. Zapominamy, że obecnie na rynku są szkolenia dofinansowane z EFS z minimalnym wkładem własnym, bądź różne darmowe programy szkoleniowe czy to w formie e-learning czy stacjonarnie po złożeniu formularza zgłoszeniowego. O tym wszystkim jednak nie dowiemy się, gdy nie zaczniemy szperać w sieci czy prasie w poszukiwaniu właśnie takich projektów edukacyjnych. Im bardziej zaangażujemy się z samokształcenie tym więcej i szybciej skorzystamy z ciekawych szkoleń dostępnych w całej Polsce. Cennym źródłem tego typu wiadomości są specjalistyczne serwisy szkoleniowe, fora internetowe, społecznościówki typu Facebook, dlatego buszując godzinami po sieci w celach rozrywkowych poświęćmy odrobinę czasu także na to, aby wyszukać kilka godnych zainteresowania stron z wiadomościami edukacyjnymi. To wcześniej czy później zaprocentuje.

Dobrze wyszkolony człowiek to pewny siebie człowiek, który nie boi się zmian na rynku pracy, który doskonale porusza się po świecie nowinek technologicznych i z zaangażowaniem podchodzi do inwestowania w siebie, w swoje kompetencje. Pamiętajmy że inwestycja w siebie, to najlepsza inwestycja.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez portal www.szkolenia24h.pl specjalizujący się w promocji szkoleń i kursów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *