Znajomość takich aktów prawnych, jak Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, czy Ustawa Prawo Budowlane jest nieodzowna w pracy wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych oraz zarządców nieruchomości. Dokumenty te regulują codzienną działalność podmiotów z tej dziedziny. Ich nowelizacje dostosowują natomiast wymagania do obecnych realiów rynkowych i technologicznych. Przedstawiamy kilka podstawowych informacji, o jakich powinien wiedzieć w związku z tym każdy zarządca nieruchomości.
Kto może być zarządcą nieruchomości?
To, kim jest zarządca nieruchomości, określa ustawa o gospodarce nieruchomościami. Zgodnie z jej treścią, jest to przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą z zakresu zarządzania nieruchomościami. Ta krótka, lecz treściwa definicja jasno określa, że zarządcą nie może zostać osoba fizyczna, lecz musi być to przedsiębiorca. Najczęściej można na rynku spotkać się w tej dziedzinie z podmiotami, które funkcjonują w formie spółki z o.o. lub spółki komandytowej. Wymagane jest również, aby zarządca nieruchomości wykupił ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej za szkody związane z zarządzaniem nieruchomością. Zarówno podstawowe informacje na temat działalności zarządcy nieruchomości, jak też wiele praktycznych aspektów możesz poznać podczas szkoleń prowadzonych przez SBM Centrum Szkolenia Ustawicznego https://sbm-szkolenia.pl/. W ofercie znajduje się szereg kursów dedykowanych dla osób działających w branży zarządzania, budowy oraz obrotu nieruchomości https://sbm-szkolenia.pl/szkolenia-zwiazane-z-nieruchomosciami/.
Jakie są najistotniejsze zmiany prawne wprowadzone w niedawnym czasie?
Nowelizacje przepisów prawa budowlanego dokonywane są nawet kilka razy w roku, w związku z czym niezbędne jest stałe dokształcanie się oraz śledzenie wprowadzanych zmian. Liczne aktualizacje uchwalono w minionym, 2024 roku. Większość z nich dotyczy nowych obiektów, które są dopiero budowane, lecz niektóre mogą dotyczyć także budynków remontowanych lub przebudowywanych. Jest to zatem wiedza niezbędna dla zarządców nieruchomości, czy spółdzielni mieszkaniowych. Do najważniejszych zmian należy m.in. zwiększenie minimalnej powierzchni terenów zielonych, zwiększenie minimalnej odległości pomiędzy budynkami, czy konieczność zastosowania wydajnej izolacji akustycznej w mieszkaniach w celu redukcji hałasu. O wszystkich istotnych dla Twojej działalności zmianach możesz dowiedzieć się podczas szkoleń prowadzonych przez SBM Centrum Szkolenia Ustawicznego.
Emocjonalna strona rozwodu – jak przygotować się psychicznie i prawnie? – Blog pracowników i pracodawców
Obróbki blacharskie dopasowane do każdego dachu – Blog pracowników i pracodawców
Outsourcing logistyki: kiedy to się opłaca? – Blog pracowników i pracodawców