Od zera do milionera, czyli jak odłożyć pieniądze na biznes?

the-best-banks-in-poland

Co tydzień doradcy biznesowi odwiedzają klientów, którzy mają doskonały pomysł na rozpoczęcie działalności, ale nie mają wystarczającej ilości pieniędzy na wymagany zastrzyk „kapitału początkowego”. Kapitał początkowy definiowany jest jako całkowita wartość środków pieniężnych i aktywów wniesionych do nowego przedsięwzięcia przez głównego właściciela. Kredytodawcy zazwyczaj wymagają 30% kapitału początkowego, chociaż wartość ta może się zmieniać, biorąc pod uwagę różne czynniki sytuacyjne.

Znaczący zastrzyk kapitału początkowego pokazuje wysoki poziom zaangażowania klienta, pozwalający mu wykorzystać szansę na sukces zarówno w dobrych i złych czasach na rynku. Ułatwia to pożyczkodawcy podejmowanie decyzji skłaniających się na korzyść pożyczki. Znaczący kapitał początkowy może również świadczyć o tym, że kredytobiorca ma odpowiedni poziom odpowiedzialności fiskalnej, który korzystnie wpłynie na wyzwania związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Co gdy nie posiada się tego kapitału?

Przedsiębiorca, który nie ma wystarczającego kapitału startowego może zwrócić się do członków rodziny lub przyjaciół i otrzymać pomoc, która pozwoli mu zakwalifikować się do pożyczki. W tej sytuacji pożyczkodawca poprosi osobę dostarczającą kwotę o podpisanie dokumentu stwierdzającego ten fakt i potwierdzający, że nie będzie ona podejmowała próby odzyskania tych pieniędzy, dopóki pierwotna pożyczka nie zostanie w pełni spłacona. Często ten wymóg zniechęca członków rodziny do wsparcia..

Niestety w tym momencie przedsiębiorca często rezygnuje…

Plan oszczędnościowy

Lepszym rozwiązaniem byłoby stworzenie planu oszczędnościowego. To pozwala na to, by uzyskać z czasem wystarczający kapitał początkowy na start, pozwalający pójść naprzód.

Każdy, kto zarabia, ma możliwość stworzenia „planu oszczędnościowego” i zarządzania nim. Pierwszym krokiem jest przegląd obecnych nawyków wydatkowania pieniędzy. Wymaga to szczegółowego zestawienia każdej złotówki wydanej miesięcznie. Analiza ta staje się punktem wyjścia do stworzenia planu oszczędnościowego.

Odróżnij potrzeby od pragnień

Stworzenie planu oszczędnościowego oznacza wniesienie większej dyscypliny do swoich nawyków finansowych. Czy naprawdę potrzebujesz tego kubka kawy o wartości 8 zł każdego ranka? To daje 35 zł oszczędności tygodniowo! Przynieś kawę z domu lub zainwestuj w jedno urządzenie do serwowania kawy przy swoim biurku i zaoszczędź setki złotych.

Płać tylko za to, z czego korzystasz

Czy naprawdę korzystasz z pełnego członkostwa w centrum fitness? Rozejrzyj się i jest szansa, że możesz osiągnąć znaczące oszczędności rezygnując z rzeczy, których nie korzystasz.

Utwórz i śledź budżet

Po sprawdzeniu swoich wydatków i wyeliminowaniu lub zredukowaniu niepotrzebnych płatności, utwórz budżet dla wszystkich obszarów nakładów pieniężnych i poszukaj dla siebie najlepsze konta oszczędnościowe. Śledź każdy obszar budżetu, a łatwiej będzie Ci trzymać się go.

Istnieje wiele innych sposobów oszczędzania, a wszystkie te będą prowadzić cię do twojego celu: wymarzonego biznesu!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *