Odśnieżanie dachów – procedury i środki ochrony dla pracowników

Praca przy odśnieżaniu dachów należy do szczególnie niebezpiecznych, nie tylko ze względu na fakt, że jest wykonywana na wysokości, ale także z powodu dużego ryzyka potknięcia się i poślizgnięcia.

Praca przy odśnieżaniu dachów należy do szczególnie niebezpiecznych, nie tylko ze względu na fakt, że jest wykonywana na wysokości, ale także z powodu dużego ryzyka potknięcia się i poślizgnięcia. Z tego względu wymogi BHP dotyczące prac na wysokości są dużo ostrzejsze niż w przypadku innych branż. Ich celem jest zapobieganie poważnym (w tym śmiertelnym) wypadkom przy pracy, które wciąż zdarzają się niepokojąco często. Jednym z najważniejszych wymagań BHP dotyczących prac na wysokości są szkolenia BHP. Ale oprócz tego konieczne jest stosowanie procedur oraz środków ochrony zbiorowej i indywidualnej, by zapobiec wypadkom pracowników zajmujących się odśnieżaniem dachów. Jakie środki bezpieczeństwa są stosowane w celu ochrony zdrowia i życia pracowników podczas odśnieżania?

Środki ochrony zbiorowej.

Do środków ochrony zbiorowej należą montowane na stałe zabezpieczenia w postaci balustrad, siatek ochronnych i krat na świetlikach. Na niektórych dachach umieszcza się również stałe systemy asekuracji i punkty kotwiczące, które służą do przypięcia lin i innego sprzętu asekuracyjnego. W przypadku braku stałych punktów asekuracyjnych wykorzystuje się tymczasowe rozwiązanie, jakim są bezwładne masy kotwiczące. To rozwiązanie można zastosować jednak wyłącznie po sprawdzeniu wytrzymałości dachu, ze względu na dużą masę tymczasowych punktów asekuracyjnych.

Środki ochrony indywidualnej.

Pracownicy znajdujący się w pobliżu miejsc szczególnie niebezpiecznych na dachach płaskich lub pracujący na dachach stromych mają obowiązek stosowania środków ochrony indywidualnej wykorzystywanych do asekuracji i ochrony przed upadkiem. Oprócz tego wymagana jest odzież ochronna zapewniająca komfort cieplny, obuwie z podeszwą antypoślizgową, rękawice i kask.

Zachowania pozwalające zminimalizować ryzyko wypadku przy pracy.

W celu zminimalizowania ryzyka poślizgnięcia się i potknięcia należy zaplanować prace transportowe w taki sposób, by pracownicy poruszali się po odśnieżonej części dachu. Instalacje na dachu na czas wykonywania prac należy oznaczyć, odśnieżyć lub rozłączyć. Strefy bezpieczne powinny zostać odgrodzone słupkami i taśmami od tych, w których można przebywać jedynie stosując środki ochrony indywidualnej. W przypadku dachów płaskich, strefy, do których można wejść tylko mając na sobie środki ochrony indywidualnej to krawędzie dachu, klapy dymowe i świetliki.

Pierwsza pomoc.

W przypadku pracowników pracujących na wysokości warto również aby pracodawca zastanowił się czy nie warto zainwestować w szkolenie z pierwszej pomocy. Nawet w podstawowym zakresie przeprowadzone tego typu szkolenie jest wskazane dla pracowników gdzie ryzyko wypadku jest szczególnie duże.

Szkolenia okresowe

Równie ważne jeżeli chodzi o prace niebezpieczne a w tym przypadku prace na wysokości, są regularnie przeprowadzane szkolenia okresowe BHP. Pracodawca szczególnie w przypadku tych niebezpiecznych zawodów powinien pamiętać i regularnie przeprowadzać wszystkie wymagane szkolenia w tym właśnie szkolenia BHP.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *