Ogrzewanie domu pelletem – dlaczego tak popularne?

W wielu domach jednorodzinnych z powodzeniem wykorzystuje się w ogrzewaniu pellet drzewny. Dlaczego paliwo to jest coraz bardziej popularne w naszym kraju?

W Polsce zdecydowanie najpopularniejszym sposobem na ogrzewanie budynków w zimowym sezonie jest węgiel, gaz oraz drewno. Jeszcze dwadzieścia lat temu raczej mało kto słyszał o korzystaniu z biomasy, a tym bardziej z czegoś takiego jak pellet drzewny. Niemniej wraz z postępem technologicznym oraz ze wzrostem świadomości społeczeństw co do potrzeby oszczędzania paliw kopalnych biomasa jako paliwo do ogrzewania staje się coraz bardziej popularne. Pellety drzewne są nie czym innym jak rodzajem biomasy.

Jak produkuje się pellet drzewny?

W wielu zakładach produkcyjnych, gdzie podstawowym surowcem jest drewno każdej godziny generuje się ogromne ilości drewnianych odpadów. O ile większe z nich z powodzeniem można wykorzystywać jako paliwo w domowych kotłach grzewczych, o tyle z drobnymi drewnianymi odpadkami bywa już trudniej. Doskonałym sposobem na zagospodarowanie najmniejszych nawet odpadów jest produkcja pellet drzewnego. Jak dowiadujemy się ze strony internetowej dystrybutora pelletu w Warszawie – pellet drzewny są to sprasowane pod ogromnym ciśnieniem drewniane odpadki połączone ze sobą lepiszczem, dzięki któremu na długo zachowują swój kształt. Dzięki produkowaniu pelletu o znormalizowanej wielkości granulek możliwe stało się zautomatyzowanie procesu jego dozowania podczas spalania w kotle grzewczym. Mając zapewniony stały nieograniczony dostęp do granulek o dokładnie takich samych parametrach fizycznych stworzenie mechanizmów podających paliwo do komory spalania w kotle stało się niezwykle proste.  Obecnie w kotłach na pellet stosuje się specjalnie zaprojektowane sterowane mikroprocesorowo podajniki ślimakowe, które transportują paliwo z zasobnika wprost do komory spalania kotła. Piece zasilane pelletem drzewnym są znakomitym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie oczekuje się jak największego komfortu użytkowania, ale nie ma dostępu do instalacji gazu ziemnego. Kocioł na pellet w zależności oczywiście od modelu urządzenia oraz wielkości komory zasypowej uzupełnia się o paliwo mniej więcej raz na dwie doby. Jednocześnie sam pellet w przeciwieństwie do węgla jest paliwem bardzo czystym, lekkim i łatwym w dozowaniu. Wystarczy naciąć worek i wysypać z niego pellet do zasobnika – koniec. Ponieważ pellet jest wykonany w niemal 100% z drewna podczas jego spalania powstaje wspaniały zapach przypominający dym z ogniska.

W rejonach, gdzie nie ma dostępu do publicznej sieci gazowej pellet staje się coraz bardziej popularnym paliwem. Oczywiście w miarę z jego rosnącą popularnością powstał popyt na coraz większe ilości drewnianych odpadów. Aby zaspokoić tę niezaspokojoną  wręcz potrzebę opracowano metodę szybkiej uprawy drzew, które rosną znakomicie niemal w każdych warunkach, a ich drewno jest znakomitym źródłem energii cieplnej – chodzi o tzw. wierzbę energetyczną. W licznych w Polsce składach opału najczęściej mamy do dyspozycji pellet z drzew iglastych – sosna i świerk oraz pellet z drzew liściastych – dąb i brzoza.

Zastanawiasz się nad inwestycją w kocioł zasilany pelletem? Najlepszym sposobem na zdobycie rzetelnych informacji jest udanie się do lokalnych sklepów specjalizujących się w technice grzewczej i porozmawianie z kompetentnym sprzedawcą lub instalatorem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *