Opieka nad dziećmi a opieka nad osobami starszymi

cristian-newman-63291-unsplash-1

Wbrew pozorom charakter pracy opiekuna osoby starszej i dziecka nie jest bardzo różny. Osoby pracujące na tych stanowiskach muszą posiadać niemal takie same cechy charakteru. Dodatkowo forma pracy jest również do siebie zbliżona – zarówno dziecko, jak i osoba starsza wymagają towarzystwa, zainteresowania i poświęcenia czasu.

Indywidualne podejście jest bardzo ważne!

Zarówno do osoby starszej, jak i dziecka podejść należy indywidualnie, biorąc pod uwagę jego charakter, przekonania, nawyki i zachowanie. Konieczna jest umiejętność rozmowy z podopiecznym bez względu na jego temperament. Bez względu na to, czy pod opieką jest osoba starsza czy dziecko należy wykazać się empatią i elastycznością. Warto również mieć na uwadze to, że mimo zdobytego doświadczenia podczas pracy w nowym miejscu i z nową osobą, wciąż bardzo wiele może zaskoczyć. Dodatkowo podopiecznego trzeba dokładnie poznać. W zależności od osoby, mogą mieć różne wymagania względem opiekuna lub zachowania, rytuały i przyzwyczajenia, których opiekun będzie się musiał nauczyć.

Czas spędzany kreatywnie

Ani dzieci ani osoby starsze nie lubią się nudzić. Różnica jest tylko taka, że dzieci mają o wiele więcej energii niż osoby w podeszłym wieku – co nie oznacza, że nie chcą ciekawie spędzać czasu. Carework.pl podkreśla, jak bardzo ważna jest umiejętność rozmowy z podopiecznym oraz wysłuchanie jego potrzeb. Zdarzyć się może, że dla osoby starszej uwaga drugiego człowieka będzie dawała mnóstwo radości. Jeśli wychodzenie na spacery nie jest możliwe, warto zorganizować ciekawe zajęcia w domu.

Dbanie o bezpieczeństwo

Następnym podobieństwem w opiece nad dziećmi i nad osobami starszymi jest zapewnienie im ochrony. Dzieci bywają nieuważne, a osoby starsze ze względu na choroby i ograniczone możliwości ruchowe mogą narazić się na pogorszenie swojego stanu zdrowia. Obie prace wymagają nieustannego czuwania i doglądania podopiecznego, by nie stała mu się krzywda.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *