Ostatnia podróż lodówki, czyli ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym i jej konsekwencje dla firm

zuzzyty-sprzet-elektroniczny-w-firmie-najnowsza-ustawa

Co łączy przeciekającą pralkę, starą drukarkę i żelazko, które nie działa? Nowa ustawa o zużytym
sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, która reguluje zasady gospodarowania odpadami i odzysku
elektrośmieci.

Jak każe ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym

Nowe przepisy obowiązują od 1 stycznia 2016 r., przydzielając więcej obowiązków wprowadzającym sprzęt i dystrybutorom. Jaka jest między nimi różnica? Wprowadzający sprzęt produkuje, wprowadza do obrotu albo też odsprzedaje sprzęt pod własną nazwą lub znakiem towarowym, a dystrybutor zajmuje się udostępnianiem sprzętu na rynku. Zdarza się, że dystrybutor i wprowadzający sprzęt to ta sama osoba lub organizacja.

Wprowadzasz – posprzątaj!

Teoretycznie, świetle ustawy to wprowadzający jest w pełni odpowiedzialny za gospodarowanie odpadami powstałymi z produktów, które wprowadził na krajowy rynek. Jeśli wprowadza sprzęt przeznaczony do gospodarstw domowych lub biur, ma obowiązek na własny koszt odebrać i przetworzyć sprzęt zużyty przez klienta, jeśli jest sprzęt inny niż AGD, musi zebrać i przetworzyć to, co wprowadził do obrotu po 13 sierpnia 2005 roku. Krótko mówiąc – wypuszczając nowy towar, powinien zająć się śmieciami. Na każdym produkcie przeznaczonym dla gospodarstw domowych producent powinien zamieścić informację o tym, że zużyte elektrośmieci nie mogą znaleźć się wśród innych odpadów oraz opis potencjalnych skutków takiego działania. Ponadto wprowadzający ma prowadzić ewidencję i starać się osiągać wymagany poziom odzysku i recyklingu, czyli nie mniej niż 40% masy sprzętu wprowadzonego do obrotu w trzech poprzednich latach. Jeśli mu się nie uda, czeka go opłata produktowa. Sporo tych obowiązków. Na szczęście część z nich może zlecić wybranej organizacji zajmującej się odzyskiem sprzętu czy skontaktować się z punktem odbioru elektrośmieci, np. poprzez stronę utylizuj.pl. Takie punkty zazwyczaj przyjmują także bardziej wyspecjalizowany sprzęt: laboratoryjny, medyczny, bankowy, grzewczy, chłodzący czy budowlany, z którym czasem naprawdę nie wiadomo, co zrobić.

Kto zapłaci za ostatnią podróż starej lodówki?

Odpowiedź brzmi: dystrybutor. Nowe przepisy zobowiązują go do nieodpłatnego odbioru zużytego sprzętu pochodzącego z gospodarstw domowych, o ile jest on tego samego rodzaju i spełnia te same funkcje co nowy produkt: kupując nowy toster, nie zostawiamy w sklepie starej suszarki. Czasami zdarza się, że musimy pozbyć się zepsutego lub zużytego sprzętu, podczas gdy nie mamy w planach zakupu nowego sprzętu. Ustawa mówi, że sklep musi też bezpłatnie przyjąć zużyte urządzenie bez konieczności zakupu nowego, pod warunkiem, że sklep jest duży (pWowierzchnia od 400 m2), a sprzęt mały (zewnętrzny wymiar do 25 cm). Co jeśli jednak nie mamy czasu szukać podmiotu odpowiedzialnego za obrót zużytym sprzętem albo sprawdzać, czy aby na pewno nasze urządzenie ma odpowiednie wymiary? Można załatwić to w prosty sposób… Zlecając wywóz zużytego sprzętu elektronicznego w punkcie zbioru odpadków, jako pozbywający się sprzętu, również nie ponosimy żadnych kosztów. Pracownicy przyjadą na umówione miejsce, po czym bezpłatnie odbiorą zużyty sprzęt.

Kary za niestosowanie się do ustawy

Warto dodać, że nowa ustawa zwiększa ilość administracyjnych kar pieniężnych. Obecnie przewiduje się aż 45 administracyjnych kar pieniężnych, a wahają się one od 5000 zł do 1.000.000 zł! Niefrasobliwe podejście może uderzyć producenta czy firmę po kieszeni. A chodzi przecież o to, byśmy wszyscy zyskali, a nie tracili.

1 Komentarz

  1. Remert pisze:

    Ostatnio byłem w Grecji z firmą https://www.europol.com.pl/grecja i tam nie mają problemu z wywozem takich rzeczy ponieważ są wysokie kary jeżeli firma nie odbierze od nas starego sprzętu gdy kupujemy nowy. U nas to dopiero opcja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>