Paliwa kopalne – z węglem na czele – najważniejsze informacje

Proces powstawania węgla polega na zakopywaniu głęboko pod ziemią torfu, który zbudowany jest z częściowo zbutwiałych materiałów roślinnych. Ciepło i ciśnienie pogrzebu zmieniają teksturę i zwiększają zawartość węgla w torfie, który przekształca go w węgiel, rodzaj skały osadowej. Ten proces trwa miliony lat.

Węgiel jest bogatym źródłem energii powstałym z roślin, które rosły na bagnach dziesiątki do setek milionów lat temu. Rośliny zostały zakopane głęboko pod coraz młodszymi warstwami ziemi i skał, podgrzane i skompresowane w skałę bogatą w węgiel. Spalanie węgla uwalnia więcej dwutlenku węgla na jednostkę wyprodukowanej energii niż jakiekolwiek inne paliwo kopalne.

Rodzaje lub „szereg” węgla są określane przez zawartość węgla. Istnieją cztery rodzaje węgla, uporządkowane od najwyższej do najniższej rangi poniżej.

Antracyt zawiera największą ilość węgla spośród wszystkich ugrupowań węgla (86%-97%)1. Ma kruchą konsystencję i lśniący połysk. Jest stosowany głównie w warunkach przemysłowych i przemyśle metalowym ze względu na wysoką wartość opałową.

Węgiel kamienny, często nazywany „węglem miękkim”, ma nieco niższą zawartość węgla niż antracyt (45%-86%). Szeroki zakres zawartości węgla w węglu kamiennym gwarantuje zastosowanie zarówno do produkcji energii elektrycznej, jak i stali. Można go rozpoznać po lśniącym połysku i warstwowej teksturze.

Węgiel podbitumiczny nie ma takiego samego lśniącego połysku jak węgle z wyższych klas. Jak sama nazwa wskazuje, ma on niższą zawartość węgla niż węgiel kamienny (35%-45%) i jest wykorzystywany przede wszystkim do wytwarzania energii elektrycznej. Z

Węgiel brunatny jest często nazywany „węglem brunatnym”, ponieważ jest jaśniejszy niż węgiel z wyższych sfer. Posiada najniższą zawartość węgla spośród wszystkich rzędów węgla (25%-35%)1 oraz wysoką wilgotność i teksturę gruzełkowatą. Stosowany jest głównie w produkcji energii elektrycznej.

Co to jest metan z pokładów węgla?

Większość węgla zawiera w sobie pewną ilość metanu (głównego składnika gazu ziemnego). Ten metan jest wytwarzany podczas procesu formowania węgla i zostaje uwięziony na powierzchni węgla w maleńkich porach i pęknięciach. Wiele pokładów węgla zawiera również duże ilości wody; ciśnienie z tej wody utrzymuje metan na miejscu. Metan z pokładów węgla jest pozyskiwany poprzez wypompowanie wody, co obniża ciśnienie, umożliwiając oderwanie się gazu od powierzchni węgla i wypłynięcie do odwiertu.

Czym są piaski bitumiczne?

Piaski bitumiczne (zwane również piaskami roponośnymi) są mieszaniną piasku, gliny, wody i bitumu Bitum to gęsty, lepki, czarny olej, który może tworzyć się naturalnie na różne sposoby, zwykle gdy lżejszy olej jest rozkładany przez bakterie. Bitum od dawna jest stosowany w materiałach hydroizolacyjnych do budynków, a obecnie jest najbardziej znany jako środek wiążący w asfalcie drogowym. Jednak większość bitumu produkowanego z piasków bitumicznych jest rafinowana i mieszana z lżejszymi olejami w celu wytworzenia syntetycznej ropy naftowej, którą można dalej rafinować i wykorzystywać w podobny sposób jak typowa ropa naftowa.

Artykuł powstał we współpracy z: skład węgla Włocławek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *