Pierwsza komunia święta 2021 – co mówią eksperci?

W kontekście COVID-19 możemy się spotkać z ostro rozbieżnymi poglądami między tymi, którzy opowiadają się za wznowieniem działalności gospodarczej, a tymi, którzy opowiadają się za kontynuacją lockdownu w jakiejś formie. Największe głowy i eksperci nieustannie analizują wybór między kontynuowaniem lub zakończeniem pełnego lockdownu w ramach prostego optymalnego modelu kontroli, który obejmuje zarówno wyniki zdrowotne, jak i ekonomiczne, i zwraca szczególną uwagę na sytuacje, gdy potrzeba opieki przekracza możliwości szpitala.

Perspektywy lockdownu a planowane uroczystości komunijne

Model pokazuje, że bardzo różne strategie mogą działać podobnie dobrze, a nawet obie mogą być optymalne dla tej samej względnej wyceny pracy i życia. Pod względem jakościowym alternatywne strategie odpowiadają zasadniczo próbom wyeliminowania wirusa lub jedynie spłaszczeniu krzywej, tak aby mniej osób pilnie potrzebowało opieki zdrowotnej, gdy szpitale są już wypełnione po brzegi. To pokazuje optymistycznie, że rodzice dzieci, które w tym roku przygotowują się do Pierwszej Komunii Świętej mogą, a nawet powinni się nastawić na to, że w odróżnieniu od tego, co działo się rok temu – w 2021 powinni się szykować na uroczystości związane z tym wydarzeniem, jak razem z dzieckiem uczestniczyć we wszystkich spotkaniach oraz zacząć kompletować dekoracje na I Komunię Świętą.

Nowy wirus SARS-CoV-2 dosłownie przetoczył się po całym świecie. Wybitnym środkiem zaradczym jest „lockdown” ieistotnych części gospodarki w celu ograniczenia zaraźliwego rozprzestrzeniania się poprzez interakcje społeczne. Blokady skutecznie „spłaszczyły krzywą”, ale za wysoką cenę – utrata miejsc pracy w wielu miejscach jest najwyższa, jaką kiedykolwiek odnotowano, a skutki na giełdach nie były widoczne w przypadku wcześniejszych epidemii. W związku z tym pojawia się pytanie, kiedy takie środki powinny zostać złagodzone. Kiedy będzie to zrobione:

  • Za wcześnie -epidemia wróci.

  • Za późno – pojawiają się niepotrzebne trudności gospodarcze.

Jak można się spodziewać, optymalny czas trwania lockdownu w Polsce zależy w dużym stopniu od tego, kiedy się rozpoczął, ale nie zawsze w oczekiwany sposób. Chociaż można by pomyśleć, że rozpoczęcie zbyt późno będzie wymagało dłuższego utrzymania lockdownu, okazuje się, że rozpoczęcie takich działań później może czasami sprawić, że optymalne będzie wcześniejsze zakończenie lockdownu.

Takie postępowanie ujawnia alternatywne optymalne strategie, które różnią się tylko nieznacznie pod względem czasu rozpoczęcia blokady, ale które różnią się znacznie pod względem wyników zdrowotnych i ekonomicznych. Późniejsze początki wskazujące na lockdown prowadzą do wyników zdrowotnych, które są na tyle gorsze, że mogą zrekompensować wcześniejsze ponowne otwarcie. Godne uwagi jest to, że oba optymalne rozwiązania przeważają w ramach tego samego priorytetu dotyczącego zdrowia w porównaniu ze wzrostem gospodarczym, ale też pokazują, że szansa na normalne uroczystości pierwszokomunijne w tym roku są coraz większe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *