PIT-37 – omówienie deklaracji

calculator-1044172_960_720

Na początku każdego roku jednym z najważniejszych obowiązków podatników jest złożenie deklaracji podatkowej za rok poprzedni. Wypełnianie druczków i tabelek dla wielu osób może być trudne i skomplikowane, dlatego nie warto zostawiać tego na ostatnią chwilę.

Jednym z popularniejszych dokumentów, na którym rozlicza się spora grupa podatników, jest PIT-37. Na tym druku rozliczają się przede wszystkim ci podatnicy, których wynagrodzenia i zarobki są deklarowane za pośrednictwem płatników, czyli podmiotów, na rzecz których wykonywana jest praca na podstawie różnego rodzaju umów.

Wtedy rozliczeniem z urzędem skarbowym zajmuje się płatnik, natomiast osoba, która musi wypełnić deklarację otrzymuje po prostu kwotę netto. W tej sytuacji nie musi zajmować się terminowym odprowadzaniem składek czy wyliczaniem poszczególnych kwot – robi to płatnik. Wypełnianie deklaracji PIT-37 jest więc dosyć proste, bo oparte o proste i jasne wyliczenia, jakie przesyła płatnik.

Podatnik skupia się na zwrotach i ulgach

W PIT-37 podatnik podaje więc wszystkie kwoty netto, od których zostały już wyliczone zaliczki na podatki. Podczas wypełniania deklaracji może natomiast skupić się na wyliczaniu wszelkich ulg i zwolnień, jakie mu przysługują. Warto skupić się na tym, aby od razu wypełnić deklarację prawidłowo. Dzięki temu nie trzeba będzie składać żadnych korekt, a co za tym idzie, wszelkie zwroty trafią na konto podatnika dosyć szybko. Zdarza się, że już nawet w ciągu kilku dni od wysłana deklaracji zwrot podatku trafia na konto.

Jeśli natomiast popełnimy jakikolwiek błąd, najczęściej Urząd Skarbowy wzywa do korekty deklaracji, co znacznie wydłuża proces rozliczania się ze skarbówką i sprawia, że na zwrot podatku trzeba czekać o wiele dłużej. Jeśli sami nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z wypełnieniem corocznej deklaracji, można skorzystać z pomocy specjalistycznych firm, które zajmują się tego typu usługami. Koszt jest niewielki, a można wtedy mieć pewność, że wszystko będzie wypełnione dokładnie tak, jak trzeba.

Warto skorzystać z profesjonalnego programu

W ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem i popularnością cieszy się wypełnianie zeznań podatkowych online. PIT 2019 pod tym względem będzie zapewne wyglądał dosyć podobnie do lat ubiegłych. W internecie dostępnych jest sporo programów i aplikacji, które ułatwiają życie podatnikom i pomagają w składaniu deklaracji. Są one tak skonstruowane, że prowadzą podatnika krok po kroku po składaniu deklaracji podatkowej.

Co więcej, co roku są one uaktualniane, dzięki czemu zawsze można mieć pewność, że bazują na najnowszych, aktualnych i prawidłowych przepisach. Składanie deklaracji podatkowej przez internet jest wygodne, bezproblemowe, a jednocześnie bardzo łatwe. Program większość kwestii wylicza sam, nie trzeba więc się obawiać, że coś zostanie wyliczone błędnie. Jeśli chcemy szybko i sprawnie złożyć w tym roku PT-a, warto poszukać dobrego, sprawdzonego i skutecznego programu do składania deklaracji online.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *