Platformy magazynowe i ich właściwości – jak dokonać wyboru najlepszej?

Centra dystrybucji i realizacji są często częścią złożonej sieci obiektów logistycznych, które przewożą produkty w Polsce i na całym świecie. Każdy magazyn i zewnętrzny dostawca usług logistycznych musi określić odpowiednią kombinację sprzętu, personelu i systemów, aby uzyskać jak największą produktywność z każdej lokalizacji.

Najczęstszym sposobem osiągnięcia jednolitego systemu jest utworzenie hierarchii kontroli, która łączy platformy magazynowe, takie jak:

  • systemy zarządzania magazynem,

  • systemy kontroli magazynu,

  • systemy realizacji magazynu.

W tym poście przedstawimy każdy z tych systemów oprogramowania i omówimy kilka ważnych różnic między platformami. Przeglądając te oferty SaaS, przekonasz się, że wiele z nich ma nakładające się funkcje, co może utrudniać określenie odpowiedniej kombinacji technologii dla określonej operacji. Dzięki zwiększonemu naciskowi na automatyzację i obsługę chmury, znajdziesz również wysoki stopień dostosowywania i skalowalności, dzięki którym narzędzia takie jak system WMS i WCS będą bardziej dostępne dla mniejszych magazynów i szybko rozwijających się firm.

Istnieją trzy główne oferty SaaS w przestrzeni magazynowej, które są wykorzystywane do zarządzania zamówieniami, sprzętem i personelem. Każdy typ platformy ma określoną podstawową funkcję, a niektórzy kierownicy magazynów mogą uznać, że jeden system może obsłużyć wszystkie ich potrzeby, podczas gdy w innych przypadkach kombinacja narzędzi może działać najlepiej. Oto główne platformy do zarządzania magazynem i niektóre z ich kluczowych funkcji.

System Zarządzania Magazynem (WMS)

Platformy WMS istnieją od dziesięcioleci i są bardziej dojrzałe i rozwinięte niż systemy WCS i WES. WMS jest odpowiedzialny za zarządzanie przepływem zapasów w dowolnej liczbie oddziałów dystrybucyjnych i magazynów. Często jest zintegrowany z Enterprise Resource Planning (ERP) w celu koordynowania zarządzania zapasami na poziomie korporacyjnym.

Dodatkowe kluczowe możliwości WMS obejmują takie funkcje jak:

  • weryfikacja rachunków

  • uzupełnianie zapasów

  • tworzenie listów przewozowych

  • integracja ERP

  • zarządzanie przesyłkami

System Kontroli Magazynu (WCS)

Podczas gdy WMS może być używany w różnych lokalizacjach, WCS jest skonfigurowany dla jednego magazynu. Głównym celem oprogramowania jest zarządzanie zautomatyzowanymi urządzeniami na hali magazynowej, w tym przenośnikami, sortownikami, pakowaczami, karuzelami i systemami robotów. Odbywa się to poprzez połączenie z programowalnymi sterownikami logicznymi w całym obiekcie i zarządzanie przepływem zapasów.

Dodatkowe funkcje WCS obejmują takie funkcje jak:

  • integracja skanera

  • widoczność danych w czasie rzeczywistym

  • sterowanie maszyną

  • wykrywanie wagi i ruchu w linii

System Realizacji Magazynu (WES). WES to stosunkowo nowa oferta na rynku, która stara się połączyć niektóre funkcje oprogramowania WMS i WCS w jedną, hybrydową platformę. Jednym z głównych wyróżników systemów WES jest skupienie się na technologiach „towar-człowiek” i zarządzaniu częściowo zautomatyzowanymi procesami z udziałem personelu magazynowego.

Wdrożenie polityki rozliczania czasu pracy w firmie
Klimatyzacja – dlaczego warto zainwestować w komfort termiczny w Twoim domu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *