Pomysł na biznes: sklep monopolowy

Prowadzenie sklepu monopolowego wydaje się dobrym pomysłem zarówno w dużych miastach, jak i w niewielkich miejscowościach. Sprzedaż alkoholu w naszym kraju utrzymuje się na dosyć wysokim poziomie, co daje też ogromne przychody do budżetu państwa. A to oznacza, że sklepy monopolowe cieszą się sporą popularnością. Zanim jednak zdecydujemy się na otwarcie sklepu, warto bardzo dobrze przygotować się do prowadzenia tego rodzaju działalności.

Aby otworzyć sklep monopolowy, należy przede wszystkim zrobić dobry biznesplan. Jest to dokument, który przydaje się praktycznie w każdej branży i stanowi pierwszy krok do naprawdę udanego biznesu. Sklep monopolowy jest dosyć sporą inwestycją, dlatego jej prowadzenie warto poprzedzić odpowiednimi przygotowaniami. W biznesplanie należy przede wszystkim zrobić rozeznanie rynku – czy w interesującej nas okolicy taka działalność ma rację bytu, a także jacy będą potencjalni klienci. Od tego między innymi zależy to, na jaki asortyment zdecydujemy się w naszym sklepie – czy będą to alkohole tańsze czy jednak te z wyższej półki cenowej. W biznesplanie trzeba również zamieścić informacje o konkurencji, jaka jest na lokalnym rynku, a także podać dostawców, hurtownie, oraz marże, które będziemy narzucać na sprzedawane produkty. Planując lokalizację sklepu, warto też uwzględnić przepisy gminne. Najczęściej bowiem ograniczają one liczbę sklepów, jakie mogą znajdować się na danym terenie, a także odległość sklepów od kościołów czy szkół. W każdej gminie przepisy te mogą nieco się różnić, dlatego warto się z nimi zapoznać od razu, jak powstanie nam w głowie pomysł na ten biznes.

Założenie działalności

Kolejnym krokiem po stworzeniu biznesplanu jest formalne założenie działalności. Obecnie przepisy pod tym względem są dosyć uproszczone, nie powinno więc być większego problemu. Zakładając działalność warto już mieć odpowiednią lokalizację. Lokal możemy wynająć, wydzierżawić lub kupić. Wszystko zależy od tego, jakimi środkami dysponujemy na przeprowadzenie początkowych inwestycji. Dobry punkt na sklep monopolowy to przede wszystkim osiedla mieszkaniowe, na których można liczyć na dużą ilość klientów. Pamiętajmy, by sklep miał dobry dojazd, miejsca parkingowe, a także możliwość wjazdu dla większych aut dostawczych. Dzięki temu nie trzeba będzie dźwigać ciężkich kartonów na większe odległości.

Obowiązkowa koncesja

Każdy biznesmen, który decyduje się na otwarcie sklepu monopolowego, musi liczyć się z tym, że konieczne będzie uzyskanie koncesji na sprzedaż alkoholu. Z wnioskiem należy zwrócić się do prezydenta miasta, a w mniejszych miejscowościach do burmistrza lub wójta gminy. Do wniosku należy dołączyć wypis z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności gospodarczej, dowód własności lokalu, w którym będzie znajdować się sklep lub zgodę administratora budynku na prowadzenie takiej działalności, a także pozytywną decyzję sanepidu. Należy pamiętać, że koncesja nie jest wydawana bezpłatnie – za każdym razem trzeba za nią zapłacić. Koszt to nawet 3 tysiące złotych, a wysokość opłaty jest uzależniona od tego, jaki rodzaj alkoholu będziemy w sklepie sprzedawać. Pierwszą koncesję na sprzedaż alkoholu można otrzymać na dwa lata. Po tym czasie będzie konieczne ponowne uzyskanie pozwolenia.

Zadbaj o renomowanych dostawców

Każdy właściciel sklepu monopolowego już na starcie działalności powinien zadbać o to, by mieć sprawdzonych i pewnych dostawców. Trzeba bowiem pamiętać, że sprzedaż alkoholu z niepewnego źródła może skutkować nie tylko utratą koncesji, ale również wieloma innymi konsekwencjami prawnymi. Najlepszym rozwiązaniem będą duże hurtownie alkoholowe, które cieszą się pozytywną opinią konsumentów oraz innych właścicieli sklepów czy lokali. Dzięki temu można mieć pewność, że kupujemy produkty najwyższej jakości. Zakupy hurtowe pozwalają również na pewne oszczędności, co pozwala na większy zarobek przy sprzedaży detalicznej.

A może internetowa działalność?

W dzisiejszych czasach coraz więcej konsumentów decyduje się na robienie zakupów przez internet. To sprawdzone i wygodne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy, a także czasu, zakupy można bowiem robić bez wychodzenia z domu. Sklepy internetowe mają dużo niższe koszty codziennej działalności, a co za tym idzie, mogą klientom zaoferować konkurencyjne ceny, jakich nie znajdą w żadnych sklepach stacjonarnych. Sklep z alkoholami online również więc może być dobrym i sprawdzonym pomysłem na biznes, co oczywiście nie oznacza, że załatwianie wszelkich formalności będzie mniej kłopotliwe. Sprzedaż alkoholu online również wymaga posiadania koncesji oraz różnego rodzaju zabezpieczeń, aby mieć pewność, że wyroby alkoholowe nie są sprzedawane osobom nieletnim.

W internecie większy asortyment

Prowadzenie sklepu z alkoholami online to pod wieloma względami rozwiązanie o wiele wygodniejsze niż w przypadku prowadzenia sklepu stacjonarnego. Przede wszystkim, można ograniczyć koszty związane z wynajęciem lokalu czy zatrudnieniem pracowników, a także z zadbaniem o różne alarmy i inne zabezpieczenia. Co więcej, sprzedając alkohol w sieci można zaoferować klientom o wiele większy wybór, unikalne, egzotyczne alkohole, ciekawe kolekcjonerskie wyroby oraz wiele dodatkowych produktów, jak zestawy do otwierania, szklanki, kieliszki i inne alkoholowe akcesoria. Na https://alkohol-online.pl/17-wodka można znaleźć przykład ciekawie prowadzonego sklepu, w którego ofercie z pewnością każdy koneser alkoholu znajdzie coś na miarę swojego gustu, zainteresowań czy upodobań smakowych. Prowadząc sklep internetowy można nie tylko sprzedawać wyroby alkoholowe, ale również dorzucać wiele informacji, artykułów na blogu czy innych form wzbogacania wiedzy na temat pochodzenia danego alkoholu, jego historii czy właściwości smakowych. Możliwości jest całkiem sporo, jednak podobnie jak w przypadku sklepu stacjonarnego, najważniejszym elementem na starcie działalności jest dobrze przygotowany i przemyślany biznesplan.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *