Popsuty komin. Naprawa czy wymiana?

uszczelnianie kominówPrzewody kominowe stale niszczeją w trakcie użytkowania. Wnętrze komina jest narażone na szkodliwe działanie czynników fizycznych i chemicznych, w tym zmiennych temperatur i warunków atmosferycznych. Właśnie dlatego regularne uszczelnianie kominów jest stałym elementem utrzymania całej instalacji w dobrym stanie.

Dlaczego trzeba uszczelniać komin?

Wraz z biegiem lat, na kominie mogą się pojawić pęknięcia lub ciemne wykwity. Jest to pierwszy sygnał, że należy się przygotować na nadchodzące naprawy.

W zależności od rodzaju i wytrzymałości materiałów zastosowanych do budowy komina, a także sposobu ogrzewania, naprawy można dokonać na kilka sposobów. Niekiedy sytuacja wymaga instalacji specjalnego wkładu kominowego, ale częściej jednak wystarczy uszczelnić sam przewód.

Decydując się na uszczelnianie kominów, należy pamiętać, że powinna się tym zająć osoba doświadczona i przeszkolona. Wszelkie szczegóły na ten temat można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych.

Na czym polega uszczelnianie kominów?

Nie ulega wątpliwości, że uszczelnianie kominów jest bardzo ważne. Z czego to jednak wynika? Otóż jest to jedna z ważniejszych czynności, które powinny być wykonywane, aby zachować prawidłowe funkcjonowanie tego urządzenia. Istnieje kilka sposobów uszczelniania kominów. Ich zastosowanie zależy głównie od skali zniszczeń przewodu kominowego.

Przewody kominowe odprowadzają spaliny, czyli mówiąc prościej, gazy powstające w procesie spalania. Nic zatem dziwnego, że szczelność komina to jedna z jego najważniejszych cech. Nieszczelny komin wiąże się z wieloma nieprzyjemnymi i niebezpiecznymi konsekwencjami. Jedną z nich jest utrata ciągu, a co za tym idzie obniżona wydajność grzewcza. To jednak nie wszystko. Największe niebezpieczeństwo, które niesie ze sobą nieszczelny przewód kominowy to przedostawanie się dymu do domu. Jeśli taka usterka nie zostanie w porę odkryta, może to prowadzić do tragedii. Właśnie dlatego w takim przypadku należy natychmiast zgłosić sprawę kominiarzowi, który dokona oględzin instalacji.

O czym nie wolno zapomnieć?

Uszczelnianie kominów to czynność, którą warto wykonywać regularnie. Tylko wówczas przewód kominowy będzie działał sprawnie i bez zarzutu przez wiele długich lat., a przy tym unikniemy kosztownych modernizacji. Należy jednak pamiętać, że uszczelnianie jest zarezerwowane dla przeszkolonych do tego fachowców, gdyż wymaga zarówno szerokiej wiedzy, jak i sprzętu oraz doświadczenia.

Profesjonalne uszczelnianie kominów oraz pokrewne usługi, takie jak frezowanie kominów czy poszerzanie przewodu, warto zamawiać w firmach, które specjalizują się w tego typu pracach. Ma to ogromne znaczenie nie tylko dla prawidłowego działania systemu grzewczego, ale także bezpieczeństwa naszego i pozostałych domowników.

 

 

Czy samodzielna naprawa iPhone’a jest opłacalna i skuteczna?
Jak wybrać najlepszy telefon dla siebie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *